Going. | Dupa diabła - V9

W sztuce zwykle jest tak, że to co ciemne, nieestetyczne, czy wyparte, powraca na światło dzienne, albo po to by zostać osądzone, albo zintegrowane z potocznym doświadczeniem. To co brzydkie ma szanse stać się w naszych oczach piękne, jesli udowodni, że jest dobre ? trochę jak Diabeł z Fausta, który ?zła pragnąc, wiecznie czyni dobro?.

Wystawą Dupa Diabła chcemy wyjśc poza ten paradygmat. Nasz artystyczny Diabeł nie szuka usprawieldiwienia dla swoich antyestetycznych upodobań poza własnym gustem i przyjemnością.

Interesuje nas taka diabelska sztuka, którą można odczytać jako deklarację wiary ? nie w diabła osobowego, ale w diabła pojętego jako paliwo sztuki, ciemną energię. Żaden z zaproszonych do projektu artystów nie przyznaje się do potocznie rozumianego satanizmu. Również ? o ile nam wiadomo ? żaden z nich nie życzy źle ludziom. Jednocześnie jednak, co dla nas najistotniejsze, nie szukają oni dla swojej twórczości etycznych usprawieliwień. Mrok podnieca ich. Tacy jesteśmy.

Ant Agonist / Gosia Bartosik / Brems Oner / Chu-Chu / DRMR / Michał PIKASO Linow / Nameless City / PAISM83 / Maciek Salamon / Michal Škapa / Stachu Szumski / Jacek Walesiak / WAMP 69

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej