Going. | Gdyby dwa morza miały się spotkać - Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Gdyby dwa morza miały się spotkać

19:00 | Czwartek, 12 lutego 2015

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Sztuka

Free

Free

Wystawa ?Gdyby dwa morza miały się spotkać? prezentuje twórczość artystów przede wszystkim z Bliskiego Wschodu, ale także z Europy i z Azji ? z miejsc, gdzie w ostatnich latach wybuchały protesty, gdzie artyści pomagali wyrażać społeczny gniew i społeczne nadzieje. Nie jest to prosta relacja z Arabskiej Wiosny, a raczej propozycja nowego języka do opisu społecznej rzeczywistości poza dyskursami istniejącej polityki, starającego się zbliżyć do wewnętrznej dynamiki tych wydarzeń i poszukującego ich egzystencjalnego i indywidualnego wymiaru.


Tarek Abou El Fetouh, kurator wystawy, jej teoretyczną oś opiera na sufickim teminie ?barzakh? dosłownie oznaczającym ?przesmyk?, ?cieśninę?, a w szczególności określającym niewidzialną linię, która oddziela dwa morza, nie pozwalając ich wodom się mieszać ? oddzielając każde ze swoją własną gęstością, zasoleniem i temperaturą. Dla teologa sufickiego Ibn ?Arabiego termin ten oznacza ?wszystko, co jednocześnie oddziela i łączy dwie rzeczy?. Jest to miejsce i czas pomiędzy życiem a śmiercią, cielesnością i niecielesnością, materialnością i niematerialnością, obiektywnością i subiektywnością, duszą i ciałem. Dodatkowo Ibn ?Arabi używa terminu ?najwyższego barzakh? (al-barzakh al-a?lâ) jako synonimu określającego nieograniczoną Wyobraźnię, Kosmos, sferę rzeczy możliwych, które same w sobie nie są ani konieczne ani niemożliwe, ani skończone ani nieskończone.


Przywołując język przekraczający dualizm, który od zawsze formułował relacje Wschodu z Zachodem oparte na dychotomii duszy/ciała, tradycji/nowoczesności, religijności/świeckości, zacofania/postępu ma on nadzieję na otworzenie tych relacji na zupełnie nowy rodzaj doświadczenia, w którym te dwa odległe i od zawsze rozdzielone morza będą mogły się spotkać.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej