Going. | Cztery wcielenia Jana Potockiego - Kultura Liberalna

Cztery wcielenia Jana Potockiego

19:00 | Wtorek, 20 stycznia 2015

Kultura Liberalna

Spotkanie

Free

Free

Znamy go wszyscy jako autora jednego dzieła: ?Rękopisu znalezionego w Saragossie? ? genialnej, szkatułkowej powieści, którą przed laty sfilmował Wojciech Has. Jan Potocki to jednak nie tylko pisarz. Był również człowiekiem teatru, politykiem, podróżnikiem, etnografem i historykiem. Innymi słowy ? prawdziwym dzieckiem wieku Oświecenia, wolnomyślicielem i kosmopolitą, pełnym przy tym paradoksów i sprzeczności.

To właśnie wielowymiarowej postaci Jana Potockiego oraz jego twórczości poświęcone będzie kolejne spotkanie na Poddaszu Kultury, zorganizowanej wspólnie z redakcją miesięcznika ?Literatura na świecie?. Do rozmowy zaprosiliśmy znakomitych gości: Annę Wasilewską, Cezarego Michalskiego i Krzysztofa Mrowcewicza. Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun.

Punktem wyjścia do debaty będzie najnowszy, monograficzny numer ?Literatury na świecie? poświęcony Janowi Potockiemu. W numerze znalazły się teksty, które pokazują wybrane etapy twórczości pisarza, a także meandry jego koncepcji politycznych i światopoglądowych. Są to: ?Podróż do Holandii? w uwspółcześnionym przekładzie powstałym według wersji Niemcewicza; niepublikowane dotąd po polsku wybrane krótkie teksty polityczne pochodzące z okresu, gdy Potocki był posłem na Sejm Czteroletni, założył Drukarnię Wolną i wydawał Tygodnik Sejmowy; listy m.in. do Adama Czartoryskiego, cara Aleksandra I i Stanisława Augusta Poniatowskiego z czasu, gdy pełnił rolę ?carskiego sługi? oraz obszerne fragmenty z obu odnalezionych wersji ?Rękopisu znalezionego w Saragossie?, a także teksty krytyczne badaczy dzieła hrabiego.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej