Going. | Bent - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

BEZ PRAWA DO ŻYCIA. POLITYKA RASOWA III RZESZY

Jednym z najważniejszych elementów propagandy III Rzeszy była doktryna Lebensunwertes Leben ? życia niegodnego życia. Tym, których uznano za obciążenie dla społeczeństwa i przeszkodę na drodze do stworzenia idealnego człowieka ? Żydom, Romom, Sinti, osobom chorym psychicznie, kalekim i homoseksualnym ? odebrano prawo do istnienia. Konsekwencję tego myślenia stanowiły obozy koncentracyjne i obozy zagłady w zajętej przez nazistów Europie.

W styczniowym cyklu filmowo-dyskusyjnym, upamiętniającym 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, poruszymy temat nazistowskiej polityki rasowej i przypomnimy jej ofiary.


Bent, reż. Sean Mathias, Wielka Brytania/Japonia, 1997, fab.

Homoseksualnych mężczyzn oznaczano w obozach koncentracyjnych różowym trójkątem. Czarny natomiast wydawano aspołecznym kobietom, do których zaliczono lesbijki. Co druga osoba skazana z tzw. paragrafu 175 nie przeżyła obozu. Ci, którzy tego uniknęli, byli więzieni, torturowani i szykanowani. Homoseksualizm traktowano jako wykroczenie przeciwko państwu, odmowę płodzenia wartościowych, czystych rasowo obywateli. Sean Mathias jako jeden z nielicznych reżyserów podjął temat Zagłady osób homoseksualnych. W jego filmie o prawo do miłości walczą uwięzieni w obozie Max (Clive Owen) i Horst (Lothaire Bluteau). W roli transwestyty George'a/ Grety występuje Mick Jagger.

Projekcji towarzyszy spotkanie z Joanną Ostrowską, doktorantką judaistyki UJ, zajmującej się m.in. sytuacją homoseksualistów i lesbijek w III Rzeszy. Tematem dyskusji będzie prześladowanie i dyskryminacja osób LGBT w przeszłości i współcześnie.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej