Going. | Małgorzata Goliszewska - LEFTO

Małgorzata Goliszewska

19:00 | Sobota, 7 lutego 2015

LEFTO

Sztuka

Free

Free

Małgorzata Goliszewska / ostatnia i pierwsza osoba musi mieć psa


Małgorzata Goliszewska w swoich działaniach eksperymentuje z formułą dokumentu, różnymi jego formami, badaniem i poszerzaniem jego granic. Tak też jest w przypadku wystawy ?ostatnia i pierwsza osoba musi mieć psa?, która jest pierwszą tak dużą prezentacją projektu ?Przez sen?. Na wystawie zostanie zaprezentowany materiał zbierany przez artystkę w trakcie ostatnich trzech lat ? wykracza on jednak poza proste granice kojarzone z formułą dokumentalną. Goliszewska nagrywała dźwięki wydawane przez nią podczas snu ? trudne do zrozumienia odgłosy, zlepki zdań, pojedyncze słowa, fragmenty rozmów oraz piosenki. Jest to dokumentacja momentów z życia, które nieustannie jej umykały, a zarazem były jego nieodłączną częścią. Nagrania te tworzą rejestrację nieuporządkowanych sennych dzienników, wprowadzając w intymną przestrzeń, która równocześnie pozostaje czymś obcym i nieznanym.


Małgorzata Goliszewska
ur. 1985, mieszka i pracuje w Szczecinie. Studentka V roku multimediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Tworzy w różnych mediach (film, instalacje, performance, dźwięk) sytuując się na styku sztuki współczesnej oraz filmu dokumentalnego. Absolwentka warsztatów dokumentalnych Polska.doc (2011), kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy (2012) oraz laureatka 13. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2014). W 2011 roku zadebiutowała filmem ?Ubierz mnie?. Brała udział w licznych rezydencjach artystycznych (w Indonezji, Holandii, Łotwie, Finlandii oraz Hiszpanii). Swoje prace przedstawiała m.in. na wystawach zbiorowych: Triennale Młodych w Orońsku (2012), Pavilion 0, Palazzo Donna w Wenecji (2013), WRO Biennale 2013, Wrocław (2013),w Domu Kereta w Warszawie (2014) czy w Spectra Art Space w Warszawie (2015).
Założycielka grupy artystycznej ?miłość? , w której działa z Rafałem Żarskim, Martyną Szwintą, Lonią Kaniuk oraz Mikołajem Tkaczem.


kurator: Sebastian Gawłowski

????????

wernisaż: 07.02.2015 (sobota), godz. 19:00

Podczas wernisażu odbędzie się premiera kasety Małgorzaty Goliszewskiej "ostatnia i pierwsza osoba musi mieć psa" (Wytwórnia Super)

-Super- koncerty - godz. 21:00
- Smutne Kobiety (Iza Robakowska, Joanna Szumacher)
- sleepin' (Mikołaj Tkacz)


Smutne Kobiety

rozjuszone intelektualistki próbują wrócić do korzeni, w dźwiękach zdawałoby się przypadkowych dookreślić lub nawet zamknąć płynną i wciąż wymykającą się, pokrętną naturę wszechrzeczy. [Łukasz Cieślak] Domowy nojz, zniekształcenia, przester, połączone z depresyjnymi tekstami oraz elementami melodii, rytmu i nagrań terenowych to muzyka Smutnych Kobiet. Intencjonalnie ostra i intensywna, a jednocześnie monotonna, wyrasta z pojęcia Weltschmerz, kluczowego dla Smutnych Kobiet.
Zespół tworzą Iza Robakowska i Joanna Szumacher, artystki sztuk wizualnych.

sleepin?

Mikołaj Tkacz dużo śpi, bo bardzo lubi śnić. By mniej spać zaczął zbierać zdjęcia jak ze snów i grać bity jak ze snów. Przez nie śpi cały czas na jawie.

Wystawa laureatki 13. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii zorganizowana dzięki wsparciu Ergo Hestia

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej