Going. | Konono N?1 - Pardon, To Tu

Za niespełna miesiąc, na jedynych koncertach w Polsce, wystąpi w 'Pardon, To Tu' fenomenalny zespół z Demokratycznej Republiki Konga dokładnie z jej stolicy Kinshasy - 'L'orchestre folklorique T.P. Konono N?1 de Mingiedi', czyli w skrócieKonono n°1.

Zespół został założony ponad 25 lat temu przez wirtuoza instrumentu 'Likembe' (tradycyjny instrument czasami nazwany 'Sanza' lub 'Thumb Piano', składający się z metalowych prętów przymocowanych do rezonatora) - mistrza Mingiedi, natomiast dopiero w 2003 r. zagrali pierwsze koncerty poza Afryką (na wspólnej trasie z zespołem The Ex), które zaowocowały w późniejszym czasie z licznymi kolaboracjami, m.in. z Björk(w piosence 'Earth Intruders' albumu 'Volta') i Herbie Hancock (za współprace dostali nagrodę Grammy - kategoria 'Best Pop Collaboration').

W skład zespołu wchodzą trzy likembés elektryczne (basowe, średnie i wysokie tony), wyposażone w ręcznie zrobione mikrofony. Istnieje także sekcja rytmiczna, która wykorzystuje tradycyjne, jak i prowizoryczne instrumenty perkusyjne (patelnie, garnki i części samochodowe) i swoisty system dźwięku, w tym megafony z okresu kolonialnego, które nazywają się 'lance - voix' ('voice-throwers'). Ich repertuar opiera się w dużej mierze na tzw. "Bazombo Trance Music'.

Ich debiutancki album 'Congotronics 1' cieszył się światowym uznaniem. Dzięki niemu zdobyli nominację do nagrody Grammy i grali koncerty dla wielotysięcznych tłumów na takich festiwalach jak Sonar, Coachella i The Big Chill.

Bartek Chaciński po ich koncercie na Off Festival w 2011: "Wyprawa przez deszcz na Konono N?1 okazała się strzałem w dziesiątkę. Świetny, świetny koncert. A widać, że Kongijczycy dopiero się rozgrzewali i pewnie najlepiej byłoby w drugiej godzinie, której dla tej ich transowej muzyki zabrakło".

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej