Going. | Przegląd Nowego Czeskiego Filmu Dokumentalnego - Kino Muranów

Przegląd Nowego Czeskiego Filmu Dokumentalnego

00:00 | Piątek, 20 lutego 2015

Kino Muranów

Film

Free

Free

Druga edycja Przeglądu Nowego Czeskiego Filmu Dokumentalnego ?Czeskie Dokumenty Proszę!? odbędzie się 20-22 lutego w kinie Muranów.

Czeskie kino dokumentalne to doskonała wizytówka tego, co obecnie najlepszego dzieje się w kinematografii. Podczas gdy czeskie kino fabularne nieco w ostatnim czasie zwolniło tempa, dokument ma się świetnie i ciągle ma do zaoferowania świeże, aktualne i odważne spojrzenie na rzeczywistość. Zeszłoroczny pierwszy Przegląd w kinie Muranów przyciągnął setki widzów, po Warszawie zawędrował również do Wrocławia i Krakowa.

Druga edycja Przeglądu to najnowsze i najciekawsze dokonania czeskich dokumentalistów: nagradzane na wielu festiwalach lub po prostu żywo dyskutowane na forach społecznych. W programie znajdzie się ?adaptacja? głośnego bestselleru książkowego Mariusza Szczygła ?Gottland? oraz oryginalne, dotąd niespotykane spojrzenie na pierwszą żonę Václava Havla (?Olga?). Obraz show-biznesu wyłoni się na podstawie opowieści o czeskim girls bandzie i o pożądaniu sukcesu za wszelką cenę (?Show!"). Autorzy słynnego ?Czeskiego snu? przedstawią obraz funkcjonowania prasy bulwarowej w Czechach (?Robotnicy tabloidów?). Pojawi się również problem mniejszości romskiej (?Gadzio?) czy dewastacji przestrzeni publicznej, bezprawnych zmian w planach zagospodarowania przestrzennego Pragi i miejskiego aktywizmu (?Plan?). Spojrzenie na czeską architekturę umożliwi artystyczny, intymny i szczery do bólu obraz o rewelacyjnym acz niespełnionym czeskim architekcie Davidzie Kopeckim nakręcony tuż po jego śmierci przez jego żonę - ?DK".

Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z autorami i debaty.

Organizatorzy: kino Muranów | Czeskie Centrum w Warszawie

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej