Going. | Twarz getta - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zapraszamy na wieczór filmowy towarzyszący wystawie czasowej "Twarz getta".

Przypomnimy dwa filmy dokumentalne poświęcone łódzkiemu gettu.

Fotoamator, reż. Dariusz Jabłoński, 1998, dok., 57 min.

Punktem wyjścia filmu, stawiającego pytanie o niewinność fotografii, było odnalezienie w 1987 roku w wiedeńskim antykwariacie kilkuset kolorowych slajdów zidentyfikowanych jako fotografie z getta Litzmannstadt. Ich autorem okazał się być Walter Genewein ? austriacki oficer zatrudniony jako księgowy. Wystawa Twarze getta prezentuje wybór zdjęć wykonanych na zlecenie Żydowskiej Rady starszych przez żydowskich fotografów ? więźniów getta. Geinwein patrzył na getto z innej perspektywy, nie ofiar, ale oprawców. Swoje zdjęcia, wykonane zarekwirowanym aparatem, wykonywał, by doskonalić umiejętności, korespondował z ?Agfą?, dopytując o techniczne parametry produkowanych przez nich klisz. Świat utrwalony na setkach barwnych odbitek był jednak daleki od rzeczywistości.

Radegast, reż. Borys Lankosz, 2008, dok., 50 min.

Na stację Radegast w biednej łódzkiej dzielnicy Bałuty, przyjechały w 1942 roku pociągi z zamożnymi niegdyś Żydami z Europy Zachodniej i Pragi. Z tej samej stacji, wraz z Żydami z Polski, Romami i Sinti, zostali oni wywiezieni do obozów śmierci. Ostatni pociąg, w kierunku Auschwitz-Birkenau, odjechał 29 sierpnia 1944 roku. Ci, którym udało się przeżyć Zagładę, opowiadają przed kamerą o głodzie, brudzie, morderczej pracy i poniżeniach. Spacerują wśród pamiętających tamte czasy kamienic. Scenariusz do filmu napisał Andrzej Bart, autor między innymi Fabryki muchołapek ? literackiego sądu nad przewodniczącym Judenratu Chaimem Rumkowskim.

Wystawę Twarz getta oglądać można bezpłatnie do 30 marca.

Wystawa została przygotowana przez Fundację ?Topografia Terroru? z Berlina we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi, z którego zbiorów pochodzą fotografie. Ekspozycję prezentowano m.in. w Berlinie i w Kolonii, jak również w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. W Polsce prezentowana jest po raz pierwszy.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej