Going. | Pozdrowienia z Auschwitz - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Heniek przesyła ?Pozdrowienia z Oświęcimia? i w post scriptum dodaje: ?Wszystko jest w porządku, brak tylko Ciebie i słońca?. Na odwrocie pocztówki panorama KL Auschwitz, komin krematorium i brama do obozu.
Na innej kartce ?Transport gorących pozdrowień z Oświęcimia z szumem letniego wiatru zasyła siostra Cześka?. Na awersie pocztówki zdjęcie przedstawiające Blok 11 tzw. Blok śmierci. Zgodnie z datą znajdującą się na stemplu pocztowym najstarsza z kartek przedstawiających obóz Auschwitz-Birkenau, które znalazły się w zbiorach Pawła Szypulskiego, wysłana została już w 1947 r., dwa lata po wyzwoleniu. Pocztówki z widokami obozu dostępne są w sprzedaży do dziś.

W ramach cyklu ?Pamięci o Auschwitz? zapraszamy na seminarium poświęcone kolekcji pocztówek przedstawiających KL Auschwitz, które były wysyłane po II wojnie światowej. ?Pozdrowienia z Auschwitz? to projekt zrealizowany w oparciu o autorski wybór kartek z tworzonej przez kilka lat kolekcji. Niemal wszystkie pocztówki wchodzące w jej skład pochodzą ?z obiegu? ? zostały zapisane oraz wysłane do rodzin, przyjaciół i znajomych. Jesienią br. ?Pozdrowienia z Auschwitz? ukażą się w formie publikacji książkowej nakładem wydawnictwa Edition Patrick Frey i Fundacji Sztuk Wizualnych.

Jedną z centralnych figur sztuki związanej z Zagładą jest milczenie. Innym niezwykle ważnym problemem jest kwestia stosowności. Turystyczne pocztówki zebrane w ramach projektu ?Pozdrowienia z Auschwitz? proponują radykalnie odmienną ? ?rozgadaną? i skrajnie niestosowną narrację. Praca Szypulskiego opowiada o społecznej pamięci o Zagładzie, pamięci zupełnie innej niż ta, która obecna jest w sztuce wysokiej i naukowym dyskursie.

Paweł Szypulski ? kurator i twórca wizualny pracujący na rozmaitych materiałach archiwalnych. Członek rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Z wykształcenia antropolog, specjalizujący się w krytycznej analizie pisanych i fotograficznych świadectw osobistych.


Cykl działań ?Wielokulturowa Warszawa? realizowany jest w ramach projektu ?Żydowskie dziedzictwo kulturowe?, komponent ?Oblicza różnorodności?.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej