Going. | Wykład prof. Antoniego Ziemby - Zachęta

Wykład prof. Antoniego Ziemby

18:00 | Środa, 18 lutego 2015

Zachęta

Inne

Free

Free

"Repliki-obrazy-cuda. Niderlandzkie malarstwo XV wieku między inwencją a repetycją" - wykład prof. Antoniego Ziemby poprzedzający wystawę ?Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce?

sala multimedialana
wejście od ul. Burschego

prof. Antoni Ziemba ? pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Dawnej. Kurator Zbiorów Sztuki Dawnej Muzeum Narodowym w Warszawie.

wystawa ?Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce? (7 marca ? 24 maja 2015)

Wystawa dotyczy zagadnienia zawłaszczeń, zapożyczeń, przetwarzania, remiksowanie i samplowanie kultury, co w języku angielskim określa się najczęściej terminem appropration art. Ta swoista praktyka twórcza jest strategią uprawianą przez artystów od czasów awangardy z pocz. XX wieku. W Zachęcie zostaną zaprezentowane prace i strategie artystyczne w kontekście historycznym ? od najbardziej znanych dzieł z końca lat 70. po współczesne praktyki twórcze. Wystawa sformułuje pytania odnoszące się do kwestii oryginalności, kopii i reprodukcji, przywłaszczania prac w świetle prawa autorskiego czy w końcu kwestii najistotniejszej, jaką jest problem wolności artystycznej.
kuratorka Maria Brewińska

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej