Going. | Usłyszeć niesłyszanych? Tabu inności w kulturze - Krytyka Polityczna

Usłyszeć niesłyszanych? Tabu inności w kulturze

19:00 | Czwartek, 12 lutego 2015

Krytyka Polityczna

Inne

Free

Free

Dyskusja z udziałem Lidii Ostałowskiej, reporterki, Magdy Mosiewicz, aktywistki, autorki filmów dokumentalnych oraz Michała Borczucha, reżysera teatralnego. Prowadzenie: Igor Stokfiszewski, krytyk literacki, dramaturg, członek zespołu Krytyki Politycznej.
Wydarzenie jest częścią międzynarodowego projektu teatralno-badawczego TABUROPA.
Wstęp wolny.

Europa, w zależności od szerokości geograficznej, sytuacji politycznej, nastrojów społecznych, zawirowań gospodarczych ma swoich dyżurnych, sezonowych Innych: od muzułmanów, Żydów, Romów, imigrantów z Europy Wschodniej po osoby z niepełnosprawnością, mieszkańców zakładów penitencjarnych i dzieci z biednych rodzin.
Inność i obcość jest obwarowana z jednej strony całym zestawem stereotypów i uprzedzeń, z drugiej - tabu politycznej poprawności. Artyści, reporterzy, aktywiści, lawirując między tymi ograniczeniami, starają się dotrzeć do nieretuszowanego, niesentymentalnego obrazu Innego, a jednocześnie powiedzieć coś istotnego o społeczeństwie, w którym Inny ? mimo wysiłków jego adwokatów - pozostaje obcy. Kultura wprowadza Innych w przestrzeń publiczną na różne sposoby: udzielając im głosu, wypowiadając się w ich imieniu, stawiając na partycypację, inkluzję, edukację. Czy da się w takich działaniach uniknąć protekcjonalizmu? Koniunkturalizmu? Dwuznacznych operacji na cudzej podmiotowości? Czy upubliczniony głos Innego rzeczywiście jest jego głosem? Kiedy przestaje być projekcją naszych wyobrażeń, lęków, pobożnych życzeń, szlachetnych intencji? Czy jest rzeczywiście słyszalny?
Uczestnicy:

Lidia Ostałowska, reporterka, od 1989 związana z Gazetą Wyborczą, autorka książek reporterskich: ?Farby wodne? (2011), ?Bolało jeszcze bardziej? (2012), Cygan to Cygan (2000 i 2012) oraz wielu tekstów reporterskich poświęconych Romom, mniejszościom narodowym i etnicznym, kobietom, młodzieży z subkultur, wykluczonym.

Magda Mosiewicz, autorka filmów dokumentalnych na temat m.in. ruchów społecznych, architektury, teatru. Współzałożycielka i przewodnicząca (w latach 2003-2008) partii Zieloni 2004. Współpracuje m.in. z MSN, CSW Zamek Ujazdowski, festiwalem ?Warszawa w budowie?, Komuną//Warszawa. W 2011 zrealizowała dokument o Ewie Hołuszko ?Ciągle wierzę?.

Michał Borczuch, reżyser teatralny, współpracował m.in. z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Schauspielhaus w Duessledorfie. Dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki. W Teatrze Łaźnia Nowa zrealizował ?Paradiso? z udziałem osób z autyzmem, a w ramach projektu Wielkopolska: Rewolucje ? dwie części spektaklu ?Lepiej tam nie idź?, w którym grały dzieci związane ze Stacją Szamocin oraz z Domu Dziecka w Szamocinie.

Igor Stokfiszewski, krytyk literacki, dramaturg, członek zespołu Krytyki Politycznej, współredaktor książek ?Tekstylia. O >>rocznikach siedemdziesiątych<<, ?Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy ? ślady >>nieistniejącego języka<<, oraz ?Tekstów zebranych? Jerzego Grotowskiego. Autor książki ?Zwrot polityczny? (2009).

Dyskusja ?Usłyszeć niesłyszanych? Tabu inności w kulturze?, Krytyka Polityczna, 12 lutego 2015 , g. 19:00

TABUROPA to międzynarodowy projekt teatralno-badawczy, który za pomocą narzędzi sztuk performatywnych zgłębia temat tabu i jego manifestacji we współczesnych europejskich społeczeństwach. Na podstawie badań prowadzonych w Portugalii, Belgii, Niemczech i Polsce zostały zrealizowane cztery odrębne przedstawienia, prezentowane po raz pierwszy w maju 2014 na festiwalu Sommerblut w Kolonii.
Dwa z nich: ?Eintopf? w reżyserii Agnieszki Błońskiej oraz ?No return? w reżyserii Andre Erlena zostaną pokazane w dniach 14 i 15 lutego w Warszawie, w siedzibie Komuny//Warszawa.

TABUROPA
Koordynacja projektu: Sommerblut Kulturfestival e.V.
Produkcja: Gregor Leschig, Rolf Emmerich
Opieka artystyczna: André Erlen
Partnerzy: kobalt.works (Bruksela), Teatro Praga (Lizbona), Stowarzyszenie Praktyków Kultury (Warszawa), Futur3 (Kolonia)
TABUROPA-Polska
koordynacja: Joanna Wichowska, Katarzyna Regulska
Asystentki produkcji: Justyna Wielgus, Małgorzata Gąsiorowska
dokumentacja: David Sypniewski & Lena Rogowska
promocja: Daria Odija

Projekt TABUROPA jest realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej EEACEA Culture, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, Kunststiftung NRW, Ministerium fur Familie, Kinder, Jugend, Kultur Und Sport des Landes Northrhine Westfalia, Miasta Kolonii, Governo de Portugal - Secretario de Estado da Cultura and Dgartes - Direcao-Geral das Artes, Goethe Institut Portugal.
Partnerzy w Polsce: Komuna//Warszawa, Krytyka Polityczna, Performeria Warszawy.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej