Going. | Drewno, glina. Warsztaty rzeźbiarskie - Królikarnia

Drewno, glina. Warsztaty rzeźbiarskie

10:00 | Sobota, 14 lutego 2015

Królikarnia

Inne

140 zł

140 zł

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni zaprasza na czterodniowe warsztaty rzeźbiarskie w dwóch odsłonach:

WARSZTAT RZEŹBY W GLINIE ? POSTAĆ
prowadzenie: Wanda Czełkowska i Tomasz Mróz

WARSZTAT RZEŹBY W DREWNIE
prowadzenie: Jarosław Hulbój

Godzina: 10.00 - 16.00

W trakcie dwóch lutowych weekendów, zapraszamy do przestrzeni zabytkowego pałacu Królikarni na warsztaty rzeźby które poprowadzą artyści: Wanda Czełkowska, Jarosław Hulbój i Tomasz Mróz. Pod ich opieką poznamy tajniki twórczej pracy w tradycyjnych materiałach rzeźbiarskich - glinie i drewnie.

Warsztat rzeźby w glinie będzie okazją do stworzenia formy postaci na podstawie kształtów sylwetki modela. W trakcie jego trwania skupimy się na kolejnych etapach pracy rzeźbiarza: szkicu, konstrukcji i wreszcie nadawaniu formy materii. Warsztat rzeźby w drewnie to szansa na bezpośrednie poznanie możliwości tego materiału oraz potencjału wynikającego z obcowania i pracy z nim. Drewno, w zależności od intencji rzeźbiarza, może stać się abstrakcyjną, organiczną materią, nośnikiem myśli filozoficznej, tworzywem sztuki. W pracy z tym żywiołowym surowcem używać będziemy specjalistycznych narzędzi: stołu stolarskiego, piły, pobijaków, ale także naszych własnych dłoni.

TOMASZ MRÓZ - rocznik 1979, mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwent poznańskiej ASP. Współtworzył grupę artystyczną Penerstwo. Jego prace były prezentowane m. in. na wystawach: "Crimestory", CSW Znaki Czasu w Toruniu (2014), "Bóg się mamo nie pomylił", Gdańska Galeria Miejska (2013), "Skontrum Ewolucje", Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Warszawie (2012)? "Happiness Is a Warm Gun", Rizzordi Art Foundation w Sankt Petersburgu (2012)? "Arbeitsdisziplin. Duch sztuki poznańskiej około 2012", Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu (2012).

WANDA CZEŁKOWSKA - wybitna polska rzeźbiarka, związana z powojenną Grupą Krakowską. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1954 roku (dyplom u prof. Jerzego Bandury). Ma w swoim dorobku ekspresyjne rzeźby figuralne (cykl ?Głowy? z lat 60. XX w.), rzeźby konstruktywistyczne (?Koniec wieku czyli prosta nieskończona? 1996/1997) i projekty konceptualne (?Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby jako pojęcie kształtu? 1972/1994). Od lat 50. XX w. uczestniczyła w wielu wystawach międzynarodowych, m. in. w Norwegi (1958 r.), Holandii (Wystawa Rzeźby Współczesnej w 1964 r.), Francji (III Międzynarodowym Biennale de Paris?63) i w Anglii (Edinbourgh International Festival, 1972 r.) oraz w licznych wystawach krajowych we wszystkich znaczących galeriach w Polsce.

JAROSŁAW HULBÓJ - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W praktyce artystycznej zajmuje się głównie relacjami obecności wobec kontekstu przestrzeni i granicą między fizycznymi a wyobrażeniowymi możliwościami jej poszerzania. Używa obiektu, dźwięku, fotografii, wideo i performansu. Zrealizował kilkanaście projektów indywidualnych, brał udział w ponad 40 wystawach i projektach zbiorowych w Polsce, Armenii, Słowacji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Danii i USA. Współpracuje także z artystami, galeriami i muzeami ? w obszarze produkcji, logistyki i wsparcia technologicznego.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej