Going. | Wskrzesić czy pochować? - Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Wskrzesić czy pochować?

18:00 | Sobota, 14 lutego 2015

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Inne

Free

Free

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na inaugurujący cykl wydarzeń wokół wystawy ?Gdyby dwa morza miały się spotkać? wykład libańskiego artysty, filmowca, pisarza i jednego z najbardziej wpływowych teoretyków Bliskiego Wschodu.

W swoim wykładzie Jalal Toufic podejmie kluczową dla wystawy koncepcję ?barzakh? w ujęciu sufickiego mędrca Ibn ?Arabiego. Dosłownie pojęcie to oznacza ?przesmyk?, niewidzialną linię, która dzieli ?dwa morza? o dwóch odrębnych temperaturach, stopniach zasolenia i gęstości. Natomiast Ibn ?Arabi posługuje się tym pojęciem do ?określenia czegoś, co jednocześnie dzieli i łączy dwie rzeczy?. Zatem dla Ibn ?Arabiego ?barzakh? to przestrzeń pomiędzy życiem a śmiercią, pomiędzy tym, co cielesne i niecielesne, materialne i niematerialne, przedmiotowe i podmiotowe, pomiędzy ciałem a duszą.

Ta przestrzeń między życiem a śmiercią lub ich współistnienie stanowi jeden z głównych wątków w twórczości Jalala Toufika, który sam siebie określa jako ?zmarły za życia?. Punktem wyjścia dla jego rozważań stanie się scena z filmu ?Hiroszima, moja miłość? (1959) w reżyserii Alaina Resnaisa.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej