Going. | Warsztaty Pamięć w komiksie - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zapraszamy na dwudniowe warsztaty, które będą okazją do wspólnej refleksji nad pamięcią o Zagładzie, a także do przyjrzenia się komiksowi jako formie mówienia o historii.

Wspólnie podejmiemy próbę wizualnego uchwycenia historii związanych z wydarzeniami wojennymi w Warszawie, śladami, jakie zostawiły w przestrzeni miasta oraz wyobraźni jego mieszkańców.

W pierwszym dniu warsztatów, prowadzonym przez Monikę Powalisz, dowiemy się jak wygląda praca nad przygotowaniem scenariuszy komiksów i poznamy ciekawe przykłady komiksów podejmujących temat historii Żydów polskich. W drugim dniu zajęć spróbujemy stworzyć plansze komiksów ? będziemy pracować pod okiem rysowniczki Olgi Wróbel.

Do udziału zapraszamy dorosłych i młodzież ? zarówno osoby, które już próbowały rysować i pisać scenariusze komiksów, jak i osoby, dla których będzie to pierwszy krok w tym kierunku.

Warsztaty poprowadzą:

Monika Powalisz ? tworzeniem scenariuszy komiksowych zajmuje się od 2007 roku, kiedy wraz z Tymkiem Jezierskim wygrała konkurs na najlepszy komiks poświęcony Powstaniu Warszawskiemu (?Ostatni Koncert?). Rok później wydała wraz z nim ?Płaszcz Ajewskiego?. Jej historię o ostatnich godzinach życia Chopina można znaleźć w antologii ?Chopin. New romantic?. W 2012 roku ukazała się antologia ?Złote Pszczoły? poświęcona postaciom Żydów warszawskich. W zeszłym roku opublikowała komiks towarzyszący wystawie w Muzeum Narodowym ?Masoneria. Pro publico bono? oraz ?Przypadek Alvareza? (?Stwórz sobie państwo? ? katalog wystawy w BWA Zielona Góra).

Olga Wróbel - z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu muzealniczka, z zamiłowania rysowniczka komiksów i felietonistka, głównie literacka. Prowadzi dwa blogi: "Odmiany masochizmu" i "Kurzojady".

Cykl działań ?Swój-obcy-inny ? muzeum wobec stereotypów? realizowany jest w ramach projektu ?Żydowskie dziedzictwo kulturowe?, komponent ?Oblicza różnorodności?. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Fot.: Fragment komiksu Przemiana (scen.Monika Powalisz, rys.Olga Wróbel) z Antologii komiksów Złote pszczoły - Żydzi międzywojennej Warszawy

WSZYSTKIE MIEJSCA NA WARSZTATY ZOSTAŁY JUŻ ZAREZERWOWANE

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej