Going. | Czy naprawdę musimy być Supermenkami? - Bar Studio

Czy naprawdę musimy być Supermenkami?

19:00 | Środa, 18 lutego 2015

Bar Studio

Spotkanie

Free

Free

KOBIETY, DAJCIE SOBIE SPOKÓJ!
NIE STARAJCIE SIĘ BYĆ PERFEKCYJNE WE WSZYSTKIM!
NIKT NIE JEST DOSKONAŁY. NAWET SUPERMENKI.
To przesłanie książki ?Supermenki. O seksie, władzy i pogoni za perfekcją? Debory L. Spar* ? książki o tym, jak być kobietą i jak być sobą w gąszczu sprzecznych wymagań i oczekiwań.
Jej autorka, odnosząca sukcesy na amerykańskich uniwersytetach, przez wiele lat uważała, że walka o prawa kobiet nie jest już potrzebna, że ruchy kobiece wywalczyły dla kobiet wszystko, czego im trzeba. Jednak na pewnym etapie życia zmieniła zdanie.

?Supermenki? to opowieść o kobietach urodzonych w latach 60., 70., 80., 90. ? pokoleniu po feminizmie, który - jak pisze Agnieszka Graff we wstępie - jest dziś postrzegany nie jako masowy ruch na rzecz równości i sprawiedliwości, ale jako "zestaw wymagań stawianych pojedynczym kobietom". ?Mamy się kształcić, robić kariery i być idealnymi matkami. Mamy korzystać z wolności seksualnej i budować stabilne związki. Mamy jeść zdrowo, uprawiać sport, udzielać się społecznie. Mamy być dynamiczne, kreatywne, pozbierane, spełnione. A jesteśmy? Przede wszystkim zmęczone i zawiedzione. Że nie dajemy rady. Stąd ogromna pokusa by rzucić to wszystko, cofnąć się w czasie?.

Na ile osobista historia i przemyślenia Debory L. Spar są zbieżne z doświadczeniami u problemami polskich czytelniczek? Czy polskie kobiety także wpadły w pułapkę bycia perefkcjonistkami w życiu zawodowym i prywatnym, tytułowymi Supermenkami? A jeśli tak ? czy to na własne życzenie biorą na siebie zbyt wiele, stawiają sobie ogromne wymagania? Jakie ponoszą koszty? Czy mają szansę trochę sobie ?odpuścić??

O książce rozmawiać będą:

Sylwia Chutnik, prezeska Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce, pisarka i felietonistka, kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Autorka takich książek,f jak ?Kieszonkowy Atlas Kobiet", ?Cwaniary?, "Warszawa Kobiet", ?Mama ma zawsze rację? ,"W krainie czarów".

Maria Cywińska, z wykształcenia socjolożka internetu, z zamiłowania blogerka, pasjonuje się komunikacją międzyludzką, słowem pisanym i mediami społecznościowymi. Jej najnowszy projekt to Lumpiata w krainie seksu, blog pisany z myślą o kobietach. Matka nastoletniego syna.

Agata Diduszko-Zyglewska, dziennikarka i aktywistka z Krytyki Politycznej, pisze o prawach kobiet, sprawach społecznych i o kulturze, współautorka miejskiego dokumentu ?Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020?, mama Róży i Marcela

Klara Klinger, dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej, zajmuje się głównie tematami społecznymi, edukacją, zdrowiem. Inicjatorka akcji "Matka Polka Pracująca" w Dzienniku Polska Europa Świat, matka trójki dzieci.

*Debora L. Spar jest rektorką kobiecej uczelni Barnard College przy Uniwersytecie Columbia, gdzie rozwija międzynarodowy program kobiecego przywództwa. Doktorat zdobyła na Uniwersytecie Harvarda i przez lata wykładała w Harvardzkiej Szkole Biznesu. Jej napisana w 2013 roku książka ?Supermenki. O seksie, władzy i pogoni za perfekcją? znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa.

Książce matronują: Fundacja Feminoteka, Fundacja MaMa i Stowarzyszenie Kongres Kobiet

W czasie spotkania zapewniamy opiekę dla dzieci.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej