Going. | Powroty Szymona - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

"Powroty Szymona" (Shimon's Returns) ? pokaz przedpremierowy. Po projekcji spotkanie z bohaterem i twórcami filmu.

Reżyseria: Sławomir Grünberg i Katka Reszke
53 minuty, English/Polish version

W 1948 roku, ocalały z Holokaustu chłopiec Szymon Redlich wystąpił w głośnym później filmie ?Unzere Kinder? czyli ?Nasze Dzieci?, filmie fabularnym w języku jidysz, do którego większość scen nakręcono w Domu Dziecka w Helenówku. W filmie dokumentalnym w reżyserii Sławomira Grünberga i Katki Reszke ów epizod aktorski Szymona przeplata się z jego prawdziwą historią i jego walką o przetrwanie w czasie Holokaustu. ?Powroty Szymona? (?Shimon's Returns?) to przede wszystkim opowieść o człowieku, który sam o sobie powiada, że ?kolekcjonuje pamięć?. Dlatego wciąż powraca do Polski i na Ukrainę, do miejsc ze swojej młodości i miejsc, gdzie spotkał ludzi, bez których te powroty nie byłyby mu dane.

Bohater:

Szymon Redlich jest uznanym historykiem, wykładowcą na Uniwersytecie Ben Guriona. Dzieciństwo spędził w Brzeżanach, niewielkim, wielokulturowym miasteczku na terenie dzisiejszej Ukrainy. Dziś mieszka w Izraelu.

Twórcy:

Katka Reszke doktoryzowała się na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Zajmuje się historią, kulturą i tożsamością Żydów jako pisarka, dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych. Jest autorką między innymi książki ?Powrót Żyda. Narracje tożsamościowe trzeciego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście.

Sławomir Grünberg ukończył PWSFTiTV w Łodzi. Jako niezależny twórca zrealizował ?Perecowiczów?, ?Dziedzictwo Jedwabnego?, ?Uratowanych przez deportacje. Nieznaną odyseję polskich Żydów? i ponad 40 innych filmów dokumentalnych nagradzanych na międzynarodowych festiwalach.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej