Going. | Wystawa "Kraków na wyciągnięcie ręki" - Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Wystawa "Kraków na wyciągnięcie ręki"

00:00 | Sobota, 26 stycznia 2013

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Sztuka

9 zł

9 zł

W pięknie odrestaurowanych piwnicach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka możemy oglądać 800 fragmentów najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z kościoła Mariackiego, katedry krakowskiej czy katedry gnieźnieńskiej.

Są to elementy oryginalne, wykonane z kamienia, lub gipsowe odlewy rzeźb ? z portali, zworników, nagrobków królewskich. Na co dzień rzeźby te ? świadectwa blisko tysiącletniej historii architektury w Polsce ? trudno oglądać z bliska ze względu na niedostępne położenie.

Do Muzeum Narodowego w Krakowie od początku jego powstania w 1879 roku trafiały oryginalne fragmenty głównie krakowskich budowli świeckich i sakralnych, które z powodu zniszczenia wymieniano na kopie. Muzeum kolekcjonowało też odlewy gipsowe elementów rzeźby architektonicznej, których nie można było pozyskać do zbioru muzealnego, a które uważano za ważne w opowieści o dziejach sztuki polskiej. Dla tych kolekcji w latach 20. XX wieku Muzeum urządziło osobną ekspozycję w Wieży Ratuszowej. Jednak po jej zamknięciu na początku lat 60. minionego stulecia prawie cały zbiór rzeźby architektonicznej i odlewów gipsowych został zmagazynowany i stopniowo o nim zapomniano.

O tej niezwykłej kolekcji rzeźb przypomina ? przybliża ją dosłownie "na wyciągnięcie ręki" ? wystawa w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej