Going. | Wystawa "Z dziejów polskiej motoryzacji" - Muzeum Inżynierii Miejskiej

Wystawa "Z dziejów polskiej motoryzacji"

00:00 | Sobota, 26 stycznia 2013

Muzeum Inżynierii Miejskiej

Sztuka

10 zł

10 zł

Wystawa pozwala odbyć podróż w głąb historii polskiego przemysłu komunikacyjnego. Prezentowane tu samochody i motocykle to pojazdy produkowane w Polsce na licencjach zagranicznych bądź stanowiące rodzime projekty. Warszawy, syreny, fiaty z różnych lat produkcji świadczą o zmianach, jakie na przestrzeni lat zachodziły w polskiej motoryzacji. Do unikatowych obiektów należą prezentowane prototypy pojazdów, które nigdy nie weszły do produkcji seryjnej, jak mikrosamochód Smyk z 1957 roku czy samochód o jednobryłowym nadwoziu - FSM 106 Beskid z 1984 roku.
Wśród 12 motocykli znajdują się pojazdy przedwojenne, m.in. MOJ, wyprodukowany przez Fabrykę Maszyn oraz Odlewnię Żelaza i Stali w Katowicach w 1938 r. oraz produkowany przez Centralne Warsztaty Samochodowe Sokół 1000 z 1936 r.
Ekspozycję dopełniają pojazdy związane z początkami krakowskiej komunikacji miejskiej: współczesna rekonstrukcja omnibusu konnego, kursującego na ulicach Krakowa od 1875 roku, wagon letni tramwaju konnego z 1882 roku, a także autobus Rugby L (podwozie: Durant Motor Corporation, nadwozie: Pierwsza Wytwórnia Autokaroserii i Powozów Orlicki i S ? ka), kursujący na pierwszej krakowskiej linii autobusowej w latach 1929 ? 1932.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej