Going. | Wystawa "Mieszczański Dom" - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział Kamienica Hipolitów

Na dwóch piętrach kamienicy Hipolitów urządzono wystawę wnętrz. Możemy więc zobaczyć gabinet bogatego mieszczanina z XVII w., którego ozdobą jest stiuk Fontany. Obok niewielki gabinecik z tego czasu z zachowaną szafką w ścianie.
Stamtąd przechodzimy do sypialni ozdobionej rokokowymi malowidłami w pastelowych kolorach i meblami zdobionymi dekoracją kwiatową. Dalej znajduje się bawialnia urządzona meblami z różnych epok, a więc w taki sposób, jak niegdyś urządzano mieszkania. Ściany zawieszone są obrazami, bowiem mieszczanie chętnie kolekcjonowali obrazy.
Największą salę zajął ?Pokój kolekcjonera?. W okresie autonomii galicyjskiej wielu krakowian, a także osiedlających się tu przyjezdnych, gromadziło wspaniałe kolekcje dzieł sztuki zarówno dawnej jak i współczesnej. Kolekcje te zapełniały gęsto ich mieszkania, tworząc prawdziwe muzea ? i taki właśnie jest ?Pokój kolekcjonera?.
Na drugim piętrze pokazano mieszkanie rodziny z końca XIX w. Jest tu ?Pokój babci?, przytulny, nieco staroświecki i zagracony mnóstwem drobiazgów, jest ?Pokój panienki? ? urządzony skromnie i bezpretensjonalnie prostymi sprzętami, bez nadmiernej ilości ozdób.
Ośrodkiem życia jest jadalnia ze stołem na środku ? wisząca nad nim lampa naftowa rzuca ciepłe światło. Wielki kredens, obficie rzeźbiony, zastawiony jest rozmaitymi naczyniami, obok na stoliku błyszczący samowar.
O pozycji gospodarzy domu świadczy jednak salon, w którym króluje fortepian i wielka kanapa. Zdobią go obrazy i kilimy, a także serwantka z mnóstwem drobiazgów oraz rozłożysta palma.
Na koniec można zajrzeć do ?Sypialni państwa?, urządzonej garniturem mebli, w którym najważniejszą rolę odgrywają małżeńskie łoża. Zaś dwa gołąbki ze złoconej ramy lustra przypominają o trwałości małżeńskiego związku.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej