Going. | Tadashi Kawamata. Rekonstrukcja - CSW Zamek Ujazdowski

Tadashi Kawamata. Rekonstrukcja

00:00 | Wtorek, 1 stycznia 2013

CSW Zamek Ujazdowski

Sztuka

b.d.

b.d.

Tadashi Kawamata jest wybitnym przedstawicielem oryginalnych trendów sztuki współczesnej. Tworzy projekty z pogranicza sztuki i architektury. Projekt dla CSW Zamek Ujazdowski Rekonstrukcja polega na adaptacji dziewiętnastowiecznych piwnic usytuowanych przed główną fasadą Zamku Ujazdowskiego. Proces adaptacji rozpoczął się od zabezpieczenia architektury piwnic - pokrycia izolacją ścian, konstrukcji szklanego zadaszenia nad sklepieniami oraz drewnianych schodów i podłogi we wnętrzu. Całość zewnętrznego sklepienia, znajdująca się na poziomie gruntu, jest widoczna dla publiczności.

Interwencja japońskiego artysty w tej przestrzeni zapoczątkowuje proces dalszej renowacji i adaptacji. Odkrywając zasłonięte podziemia Zamku Ujazdowskiego, które stanowiły niegdyś odstojnik ("jelita zamku"), fragment kanalizacji XIX-wiecznego Szpitala Ujazdowskiego, Kawamata koncentruje się na wywoływaniu efektu artystycznego - piwnice mają stać się w przyszłości przestrzenią dla wszelkiego rodzaju aktywności twórczej.

Projekt ten stwarza okazję, aby marginesy Zamku Ujazdowskiego, stały się centrum zdarzeń. Projekt Kawamaty to również lokalizacja sztuki w przestrzeni publicznej, jednak w odmiennym kontekście - podkreślającym trwałość materialną. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to pierwsza stała instalacja Kawamaty, a kolejna w "ogrodzie rzeźby" tworzonym w najbliższym otoczeniu Zamku Ujazdowskiego na który składają się realizacje przestrzenne najwybitniejszych artystów współczesnych, polskich i zagranicznych. Realizację projektu Tadashi Kawamaty zainaugurowała wystawa "PROJEKTY. INSTALACJE 1979 - 2002", zorganizowana w CSW w listopadzie 2001 roku.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej