Going. | Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego - Zamek Królewski

Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego

00:00 | Środa, 2 stycznia 2013

Zamek Królewski

Sztuka

15 zł

15 zł

Od 16 lipca 2011r. w pałacu Pod Blachą można zwiedzać odrestaurowane wnętrza siedziby księcia Józefa Poniatowskiego, polskiego generała, ministra wojny i Wodza Naczelnego Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego oraz marszałka Francji. Apartament księcia na I piętrze pałacu udało się przywrócić do dawnego wyglądu dzięki m.in. zachowanemu Inwentarzowi pozostałości po księciu z 1814 r., a oryginalny układ pomieszczeń był możliwy do odtworzenia głównie na podstawie rzutów pałacu, wykonanych przez architekta, Wilhelma Henryka Mintera w 1814 r., po śmierci księcia. Źródłem wyposażenia wnętrz stały się meble i dzieła sztuki (wśród nich wiele darów), gromadzone przez Zamek od wielu lat.

Odtworzenie Apartamentu bratanka królewskiego, z postacią którego pałac Pod Blachą kojarzy się przede wszystkim, zamyka nie tylko proces pełnej restytucji budowli, ale i wieńczy wieloletnie działo odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Uroczyste otwarcie ekspozycji z udziałem prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, wkrótce po objęciu przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, świadczy o szczególnym wkładzie Zamku w działania kulturalne, dedykowane polskiej prezydencji w UE.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej