Going. | Galeria Sztuki Starożytnej - Muzeum Narodowe

Galeria Sztuki Starożytnej

00:00 | Środa, 1 stycznia 2014

Muzeum Narodowe

Sztuka

b.d.

b.d.

Galeria Sztuki Starożytnej zostanie udostępniona publiczności po gruntownym remoncie w zupełnie nowej aranżacji. Jej podstawowym założeniem jest uporządkowanie zabytków wedle antycznych cywilizacji (Egipt, Bliski Wschód, Grecja, Rzym) w kolejności chronologicznej, przy jednoczesnym przedstawieniu wzajemnych więzi poszczególnych cywilizacji oraz ich wpływu na czasy nowożytne.

Zwiedzający rozpocznie zwiedzanie Galerii od zapoznania się ze sztuką starożytnego Egiptu i Bliskiego Wschodu, aby przejść do sal ekspozycyjnych prezentujących kulturę Grecji i zakończyć wędrówkę w części poświęconej sztuce starożytnego Rzymu. Dzięki zilustrowaniu wybranymi zabytkami najważniejszych aspektów cywilizacji starożytnych (początki cywilizacji w Mezopotamii i Egipcie, sztuka wojenna Greków, sympozjon, polis, synkretyzm religijny w Imperium Romanum etc.) mamy nadzieję stworzyć atrakcyjne uzupełnienie programów nauczania na różnych poziomach. Ważnym celem nowej galerii jest bowiem umożliwienie włączenia wizyty w muzeum do programów dydaktycznych szkół i uczelni wyższych.

W części poświęconej sztuce egipskiej można będzie zapoznać się z przykładami rzeźby kamiennej i drewnianej, drewnianymi sarkofagami, mumiami i innymi zabytkami związanymi z wierzeniami grobowymi a także z bardzo ciekawą kolekcją naczyń ? kamiennym i ceramicznych. Sztuka starożytnego Bliskiego Wschodu będzie reprezentowana przez cenne zabytki z reliefami pałacu w Niniwie, kolekcję stempli cylindrycznych, a przede wszystkim przez złotą głową byka wykonaną w niezwykle wyrafinowany sposób przy użyciu większości technik złotniczych stosowanych w starożytności.

Niemniej jednak centralnym punktem ekspozycji będzie prezentacja sztuki greckiej, a zwłaszcza greckiego malarstwa wazowego. Wazy greckie zostaną zaprezentowane w specjalnej sali, w której zwiedzający będą mogli zapoznać się z ewolucją tego malarstwa w najważniejszych ośrodkach od jego początków do schyłku.

W dwóch ostatnich pomieszczeniach Galerii zostanie zaprezentowana sztuka rzymska. Tutaj ważnym akcentem będą niewątpliwie togati - oficjalne posągi Rzymian ubranych w togi oraz interesująca kolekcja rzymskiego portretu. Duża część tego pomieszczenia zostanie przeznaczona na prezentację rzymskiego domu wraz z jego typowym wyposażeniem.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej