Going. | Daniel Higgs / Michael Zerang - Pardon, To Tu

Daniel Higgs / Michael Zerang

20:30 | Wtorek, 8 lipca 2014

Pardon, To Tu

Koncert

25 zł

25 zł

Daniel Higgs i Michael Zerang połączyli swoje siły w tym specjalnym duo projekcie, tworząc mieszankę różnych muzycznych światów dzięki improwizacji i ludowym konotacjom. Ich telepatyczne zdolności do porozumiewania się w długich muzycznych formach, ich zdolność do osiągania głębi, tworzenie stałych i trwałych dźwiękowych krajobrazów, to sztuka wspaniała i niepowtarzalna.

Daniel Arcus Incus Ululat Higgs - jest muzykiem i artystą z Baltimore w stanie Maryland USA. Jego twórczość obejmuje trzydzieści lat aktywnej pracy, w tym wydawnictwa płytowe, tomiki poezji i zbiory rysunków; jednak najważniejsze jest to, że jako artysta wymyka się on całkowicie klasyfikacji. Śmiało można powiedzieć, że jego sztuka pochodzi z Kosmosu, a tego rodzaju spotkanie - wbrew katastroficznym przekazom kina SF - przynosi zwykle szczęście mieszkańcom Ziemi. Higgs jest znany przede wszystkim jako główny autor tekstów i lider zespołu Lungfish. Zespół należał bezsprzecznie do najważniejszych formacji amerykańskiej sceny niezależnej lat 90 - tych. Ich mistyczny, mantrowy rock zdobył sobie wielu fanów także w Polsce. Grupa bez public relations, fanfar, manifestów i metanarracji była w stanie przywiązać do siebie kilkadziesiąt tysięcy fanów - został zapisany jako jeden z ostatnich zespołów America's true folk, a Higgs'a namaszczono jako patrona czystości artystycznej.

Ostatnimi laty Daniel Higgs wybrał się na kilka solowych wycieczek, które zaowocowały albumami dalekimi od hipnotyczno-rockowej stylistyki, charakterystycznej dla Lungfish. W samotnych poszukiwaniach Higgs zbliża się do mistycyzmu dzięki akustycznej i elektrycznej gitarze, pianinie, banjo oraz drumli. Płyty nagrywa w domu na magnetofon co nadaje delikatnym dźwiękom ostrości.

Michael Zerang - jeden z najchętniej zapraszanych do współpracy bębniarzy/perkusistów sceny, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie przez muzyków takich jak Peter Brotzmann czy Fred Lonberg-Holm. Rodzice amerykańskiego muzyka pochodzenia asyryjskiego urodzili się w Iranie (ojciec) i w Iraku (matka). Od 1976 r. Zerang rozwija swą karierę muzyka, kompozytora i producenta. Jest aktywny na polu muzyki improwizowanej, free jazzu i muzyki współczesnej. Trzykrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Joseph Jefferson Awards za oryginalne kompozycje muzyki teatralnej (1996, 1998 i 2000). W swojej dyskografii posiada ponad 60 nagrań, począwszy od 1982 r. W latach 1985-1989 był dyrektorem artystycznym Link?s Hall Performance Series, w której był producentem ponad 300 koncertów jazzowych, tradycyjnej muzyki etnicznej oraz muzyki elektronicznej. W latach 1994-1996 organizuje koncerty w Cafe Urbus Orbis, a od roku 2001 we własnym The Candlestick Maker in Chicago?s Albany Park. Podczas swej kariery Zerang współtworzył i koncertował w licznych formacjach: Liof Munimula, The Neutrino Orchestra, Trio Troppo, The Wonderfuls, The Blue Angels, Sam Pappas? Tumbling Strains, Frozen Lucy, The Quirt Quintet, Musica Menta, The Vandermark Quartet, Resonance, Dream Cheese, The Sputter Ensemble, In Zenith, Broken Wire.

Współpracował z wybitnymi muzkami, takimi jak: Fred Anderson, Mats Gustafsson, Raymond Strid, Sten Sandell, Don Meckley, Jaap Blonk, Daniel Scanlan, Peter Brötzmann, Kent Kessler, Barre Phillips, Jim Baker, Hamid Drake, Ken Vandermark, Luc Hautkamp, Fred Lonberg-Holm, Tatsu Aoki, czy Jeb Bishop. Jest nie tylko wybitnym perkusistą o oryginalnym brzmieniu, ale także cenionym pedagogiem wykładającym na licznych uczelniach i kursach.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej