Going. | Ekspozycja stała w Muzeum Sztuk Użytkowych - Muzeum Sztuk Użytkowych - Oddział Muzeum Narodowego

Zbiory Muzeum Sztuk Użytkowych należą do wyodrębnionych działów: Ceramiki i Szkła, Metali, Mebli, Tkanin, Variów oraz Miniatur.

Kolekcja ceramiki obejmuje wszystkie gatunki należące do tej dziedziny tj. począwszy od średniowiecznych i renesansowych glinianych kafli, przez wielobarwne włoskie renesansowe i barokowe majoliki, kamionki środkowoeuropejskie, fajanse (głównie holenderskie, niemieckie, francuskie i śląskie), aż po porcelanę ? od wschodniej i wczesnej miśnieńskiej po wyroby wszystkich znaczących wytwórni europejskich i polskich, tworzących w okresie trzech ostatnich stuleci.

W zbiorze szkieł znajdują się znakomite przykłady szkła weneckiego i północnoeuropejskiego o niezwykłych formach kształtowanych na gorąco ? klarowne w materii i efektowne w różnobarwnym kolorycie. Liczny zespół szkieł powstałych w XVII i XVIII stuleciu w wiodących ośrodkach środkowej Europy cechuje się bogactwem i zróżnicowaniem szlifowanej oraz grawerowanej dekoracji z pejzażami miejskimi, scenami batalistycznymi, myśliwskimi oraz portretami. Odrębną grupę stanowią masywne, szlifowane, operujące niekiedy intensywną barwą szkła okresu biedermeieru, natomiast wyroby secesyjne, szczególnie francuskie i austrowęgierskie prezentują niespotykane dotąd formy, ornamenty i techniki wykonania.

W odrębnej kolekcji współczesnej sztuki unikatowej gromadzone są prace wybitnych polskich twórców szkła i ceramiki.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej