Going. | Julia Holter - Plac Defilad

Julia Holter to jedno z najgorętszych nazwisk w alternatywnym obiegu popkultury, przez media okrzyknięta następczynią Laurie Anderson i Joanny Newsom. Choć tytuły jej pierwszych krążków: ?Tragedy? i ?Ekstasis?, klasyczne muzyczne wykształcenie oraz niepowierzchowna erudycja predestynują młodą Amerykankę do sukcesu w świecie kultury ?wysokiej?, galerii, filharmonii, kuratorskich eventów, uniwersyteckich publikacji, Holter uwielbia pop i kwestionuje sens akademickiego wartościowania sztuki.

Julia gra na pianinie od ósmego roku życia i ukończyła prestiżowy kurs kompozycji na California Institute Of The Arts, jednak wieczorami oprócz zgłębiania technik polifonicznych, wraz z przyjaciółką Ramoną Gonzales, znaną dziś jako Nite Jewel, testowała możliwości syntezatorów i samplera obracając się w kręgu kalifornijskich twórców elektronicznego avant-popu.

Holter świadomie obnosi się ze swoim inteligenckim bagażem, jednak na płytach odwołuje się zarówno do Monteverdiego jak i garażowej pop-psychodelii Ariela Pinka czy neo-folku Devendy Banharta Choć żongluje cytatami z historii klasycznej muzyki i literatury (przywołuje Eurypidesa, Franka O?Harę czy Virginię Woolf), by ją zrozumieć nie trzeba uniwersyteckiego dyplomu. W muzyce Amerykanki, szczególnie na ?Tragedy? nie brakuje mrocznych ambientowo-dronowych pasaży i subtelnych orkiestracji, jednak podstawą poszukiwań Holter jest formuła popowej piosenki, choć chwilami artystka mocno ją modyfikuje, niejako testując jej pojemność i ciężar.

Szczególne lekkość i błyskotliwość to atuty najnowszego krążka Holter "Loud City Song", który ukazał się nakładem wytwórni Domino. Prestiżowy magazyn "The Wire" okrzyknął to wydawnictwo "Albumem Roku 2013". Amerykanka brawurowo przekracza gatunkowe granice , a jej twórczość doskonale wpisuje się w tradycje inteligenckiego avant popu, od Laurie Andreson przez Briana Eno po Stereolab.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej