Going. | Plac Defilad - Płyta Zgrzyta - Plac Defilad

Plac Defilad - Płyta Zgrzyta

19:00 | Poniedziałek, 14 lipca 2014

Plac Defilad

Spotkanie

Free

Free

Kolejny wieczór z cyklu ?Jeszcze będzie przepięknie?.

Spotkanie pt. ?Plac Defilad - Płyta Zgrzyta! Zostawić? / Zabudować? Eksperymentować?? poświęcimy wielkiemu, wciąż nierozwiązanemu problemowi.

W 2015 roku będziemy obchodzić 60-lecie istnienia Pałacu Kultury i placu Defilad. Tymczasem plac nadal należy do wszystkich i do nikogo. Jest miejscem, które się przecina w drodze do Pałacu, albo z którego odjeżdża się busem do innego miasta.

Plac paraliżuje, plac onieśmiela. Jak go ożywić? Jak go pokonać? Dlaczego nie jest inspirujący? Czego się boimy? Jeśli nie zaczniemy eksperymentować, być może miną kolejne lata, zanim coś się wydarzy.

Jeśli pogoda pozwoli, podczas czwartego spotkania w cyklu usiądziemy przy wspólnym stole na płycie głównej placu i zastanowimy się, jak sprawić, żeby ta przestrzeń ożyła i co można zrobić już teraz, tego lata, na płycie.

Gościem specjalnym Sylwii Chutnik będzie Łukasz Lendziński, który wygłosi prelekcję na temat awangardowych, ale sprawdzonych sposobów na ożywienie przestrzeni publicznej.

Łukasz Lendziński jest współzałożycielem niemieckiej grupy Umschichten - studia architektonicznego ze Stuttgartu, specjalizującego się architekturze tymczasowej i działaniach z mieszkańcami miasta (http://umschichten.de).

Poznacie również różnorodne plany na zagospodarowanie płyty głównej na kolejne lata w ramach projektu ?Plac Defilad.Płyta główna? (pldefilad.pl).
Wraz z Łukaszem Lendzińskim zastanowimy się, czy te plany odpowiadają naszym - mieszkanćów - potrzebom.

Jeżeli pogoda będzie niełaskawa, zapraszamy do BaruStudio.

Następnie wybierzemy się na wyjątkowy spacer po Pałacu i po placu z Michałem Murawskim, antropologiem architektury, autorem pracy doktorskiej o życiu codziennym Pałacu Kultury w postkomunistycznej Warszawie na Uniwersytecie Cambridge.

Podczas spaceru czeka Was niespodzianka?

A nazajutrz - 15. lipca - ogłoszenie wyników konkursu ?Plac Defilad.Płyta główna?!

Prelekcja: Łukasz Lendziński (grupa Umschichten)
Prowadzenie: Sylwia Chutnik
Spacer po placu: Michał Murawski

----------------------
W cyklu spotkań z publicznością "Jeszcze będzie przepięknie" będziemy uważnie przyglądać się krajobrazowi współczesnego polskiego miasta. Zastanowimy się, co najbardziej nam w mieście przeszkadza i co jest powodem przestrzennego chaosu, na który coraz częściej, śmielej i głośniej narzekamy. A także: co to jest mądra architektura i mądre myślenie o przestrzeni między budynkami? Co właściwie oznacza pojęcie ?ład przestrzenny??

Cykl kierujemy do wszystkich mieszkańców Warszawy, którzy interesują się architekturą, funkcjonowaniem miasta, tym, jak ono wygląda i jak się rozwija. Ale szczególnie do tych, którzy nie uczestniczyli dotąd w specjalistycznych spotkaniach miejskich aktywistów czy znawców architektury, a którzy czują, że chcą wiedzieć więcej i mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Potrzebują tylko odpowiednich narzędzi: informacji, opinii, wiedzy, dostępu do autorytetów i możliwości zadawania pytań.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej