Going. | Jan  Bloch (1836 ? 1902) - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zapraszamy Was na spotkanie z autorami książki o pierwszym polskim kandydacie do Pokojowej Nagrody Nobla - Janie Blochu.

O tej niezwykłej postaci rozmawiać będą Prof. Daniel Grinberg, Prof. Elżbieta Mazur, dr Justyna Guze oraz dr Andrzej Żor ? redaktor książki o Janie Blochu.

Dyskusję poprowadzi Grażyna Pawlak ? dyrektor zarządu Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra.

Czy ?American dream? mógł się ziścić w polskich realiach? Mógł! Dowodzi tego życie Jana Bogumiła Blocha ? syna ubogiego żydowskiego farbiarza z Radomia, który mimo braku akademickiego wykształcania dzięki talentowi i ciężkiej pracy został znaczącym twórcą polskiego kapitalizmu i słynnym działaczem pacyfistycznym.

Był bankierem oraz budowniczym i administratorem kolei. Był laureatem wystaw światowych w Paryżu, twórcą polskiego Biura Statystycznego (przodek GUS) i Muzeum Wojny i Pokoju w Lucernie oraz aktywnym obrońcą mniejszości żydowskiej w Królestwie.

Za swoje 6 tomowe dzieło ?Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym? został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, jednak nie dożył jej przyznania.

W przededniu 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej szczególnego znaczenie nabierają jego wizje przyszłej wojny jako odhumanizowanej masowej zagłady.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej