Going. | Urszula Dudziak Superband - Rynek Starego Miasta

Urszula Dudziak Superband

19:00 | Sobota, 19 lipca 2014

Rynek Starego Miasta

Koncert

Free

Free

Swoboda i perfekcja intonacji oraz technika wokalna zyskały jej opinię artystki oryginalnej i kreatywnej. Znana jest ze stosowania klasycznej techniki wokalnej zwanej "scatem". Jest mistrzynią tego, popularnego w jazzie sposobu śpiewania, polegającego na naśladownictwie dźwięków instrumentów.

Profesjonalny debiut piosenkarki nastąpił w 1958 roku, gdy została solistką zespołu Krzysztofa Komedy. Potem współpracowała też z orkiestrą Edwarda Czernego, a od 1964 r. do końca lat 80. z Michałem Urbaniakiem.

W 1973 roku zamieszkała w Nowym Jorku. Jako wokalistka jazzowa przebojem zdobyła nowojorską scenę.

Razem z Michałem Urbaniakiem utrzymywała się z powodzeniem na tej scenie przez blisko 20 lat. Występowała z M. Urbaniakiem oraz solo (jako One Woman Show z użyciem aparatury elektronicznej) niemal w całej Ameryce i Kanadzie, m.in. podczas Newport Jazz Festival, w Carnegie Hall.

Występowała i nagrywała wspólnie z takimi muzykami, jak m.in.: Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall, oraz podczas Newport Jazz Festival.

W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn "Down Beat" przyznał jej albumowi "Newborn Light" pięć gwiazdek. W 1979 roku "Los Angeles Times" mianował Urszulę Dudziak Piosenkarką Roku. Jej utwór "PAPAYA" stał się światowym hitem.

Od 1981 r. współpracowała z międzynarodową grupą wokalistek jazzowych Vocal Summit. Koncertowała i nagrywała z orkiestrą Gila Evansa i zespołem Archie'go Sheepa.

Po wieloletnim pobycie za granicą przyjechała do Polski w roku 1985.

Dużo koncertuje, występuje na festiwalach jazzowych, przyjmuje zaproszenia do programów telewizyjnych. Jej ostatnie płyty to "Wszystko gra" (2013) i "Jazz na ulicach" (2014) - Maria Sadowska feat. Urszula Dudziak.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej