Going. | Lot Specjalny - Plac Zabaw

Reżyseria: Fernand Melgar (nagroda WATCH DOCS 2011)
2011, 100 minut.

W 2008 roku Melgar nakręcił ?Fortecę?, film, którego akcja rozgrywała się w Szwajcarskich Alpach, w ośrodku, w którym dwieście osób czekało na decyzję o przyznaniu im azylu w kraju mającym najsurowsze prawo azylowe w Europie. Podobnie, jak w przypadku ?Fortecy?, głównym bohaterem ?Vol Special? także jest prawo i jego funkcjonariusze, decydujący o losach pojedynczych ludzi i całych rodzin.

Tym razem Fernand Melgar obserwuje życie mieszkańców i pracowników ośrodka dla nielegalnych imigrantów we Frambois w pobliżu Genewy. Zgodnie z przepisami, osoby, które nie posiadają ważnych dokumentów zezwalających na pobyt w państwie, które przybyszom z ubogich części świata wydaje się ziemskim rajem, mogą zostać zatrzymane na 24 miesiące. A później odesłane do kraju pochodzenia lotem rejsowym lub specjalnym czarterem. Niektórzy ? niewielki procent ? mogą zostać w Szwajcarii.

Metoda Melgara przypomina nieco styl pracy Raymonda Depardona ? to rodzaj uważnej obserwacji, próba opisu sytuacji, w której ludzie stają się przypadkami. Pozbawieni godności i podmiotowości mieszkańcy ośrodka miesiącami trwają w stanie zawieszenia, czekając na decyzję, która w większości wypadków okaże się wyrokiem. Melgar przygląda się działaniu systemu, nie oskarżając, nie oceniając, nie prowokując na siłę emocji. Za tym chłodem kryje się jednak opowieść o bezduszności prawa. Względnie spokojny tok narracji przerywa zresztą tragiczny wypadek, ujawniający ciemną stronę ?lotów specjalnych?.

Festiwale:
2011 IDFA
2011 Locarno FF
2011 Tribeca FF

Org : Stowarzyszenie Plan B i Plac Zabaw / Kurator : Lila Majchrzycka

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej