Going. | Księgi Jakubowe - Teatr Powszechny

Reżyser: Ewelina Marciniak

Obsada: Karolina Adamczyk, Eliza Borowska, Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Julia Wyszyńska, Piotr Domalewski, Dobromir Dymecki, Michał Jarmicki.

W tradycji żydowskiej chrzest członka gminy jest grzechem śmiertelnym. Mimo to w XVIII wieku Jakubowi Lejbowiczowi, zwanemu Frankiem, udało się przekonać do tak haniebnego czynu sześć tysięcy Żydów ze wschodnich kresów I Rzeczypospolitej.

Olga Tokarczuk opisując w Księgach Jakubowych historię samozwańczego mesjasza, uzupełnia białe plamy historii Polski. Dopuszczając do głosu podolskich Żydów, zarówno tych, którzy zwalczali Franka, jak i tych, którzy w niego uwierzyli, przeciwstawia się popularnej, sienkiewiczowskiej wizji Rzeczypospolitej Obojga Narodów jako Polski niemal wyłącznie szlacheckiej i katolickiej. Z przyjętej przez Tokarczuk perspektywy, dominacja polityczna i religijna Polaków jawi się jako opresyjna i niesprawiedliwa, zaś oparta na równości sekta Jakuba Franka stanowi jedną z niewielu przestrzeni wolności w ówczesnym społeczeństwie.

Ewelina Marciniak w inscenizacji monumentalnej powieści Tokarczuk koncentruje się na uniwersalnych wartościach, które decydować mogły o przystąpieniu do heretyckiej sekty Franka: potrzebie osobistej wolności, równości wobec prawa, poczuciu wspólnoty, a przede wszystkim - potrzebie wiary i doświadczenia religijnego. Bada, w jaki sposób kontakt z boskością przeżywa nie tylko dusza, ale i ciało. Przygląda się mu w sytuacjach codziennych, jak i podczas rytuałów, wokół których koncertowało się życie religijne sekty. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak bliskie sobie są doświadczenie erotyczne i doświadczenie mistyczne.

Spektakl dla widzów dorosłych.

Autor: Olga Tokarczuk
Data premiery: 2016-05-13
Gatunek: dramat
Scenografia: Katarzyna Borkowska
Dźwięk: Chłopcy Kontra Basia
Choreografia: Kaya Kołodziejczyk
Kostiumy: Katarzyna Borkowska

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  katarzyna     doroslychautor     ktorzy     przystapieniu     tradycji     uniwersalnych     karolina     gminy     dymecki     20160513gatunek     opisujac     kolodziejczykkostiumy     frankiem     sekty     dopuszczajac     spektakl     plamy     zydow     kontra     decydowac     borowska     pytanie     przyglada     jedna     niemal     widzow     doswiadczenia     kolesnik     tokarczuk     tylko     wizji     zycie