Going. | Księgi Jakubowe - Teatr Powszechny

Reżyser: Ewelina Marciniak

Obsada: Karolina Adamczyk, Eliza Borowska, Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Julia Wyszyńska, Piotr Domalewski, Dobromir Dymecki, Michał Jarmicki.

W tradycji żydowskiej chrzest członka gminy jest grzechem śmiertelnym. Mimo to w XVIII wieku Jakubowi Lejbowiczowi, zwanemu Frankiem, udało się przekonać do tak haniebnego czynu sześć tysięcy Żydów ze wschodnich kresów I Rzeczypospolitej.

Olga Tokarczuk opisując w Księgach Jakubowych historię samozwańczego mesjasza, uzupełnia białe plamy historii Polski. Dopuszczając do głosu podolskich Żydów, zarówno tych, którzy zwalczali Franka, jak i tych, którzy w niego uwierzyli, przeciwstawia się popularnej, sienkiewiczowskiej wizji Rzeczypospolitej Obojga Narodów jako Polski niemal wyłącznie szlacheckiej i katolickiej. Z przyjętej przez Tokarczuk perspektywy, dominacja polityczna i religijna Polaków jawi się jako opresyjna i niesprawiedliwa, zaś oparta na równości sekta Jakuba Franka stanowi jedną z niewielu przestrzeni wolności w ówczesnym społeczeństwie.

Ewelina Marciniak w inscenizacji monumentalnej powieści Tokarczuk koncentruje się na uniwersalnych wartościach, które decydować mogły o przystąpieniu do heretyckiej sekty Franka: potrzebie osobistej wolności, równości wobec prawa, poczuciu wspólnoty, a przede wszystkim - potrzebie wiary i doświadczenia religijnego. Bada, w jaki sposób kontakt z boskością przeżywa nie tylko dusza, ale i ciało. Przygląda się mu w sytuacjach codziennych, jak i podczas rytuałów, wokół których koncertowało się życie religijne sekty. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak bliskie sobie są doświadczenie erotyczne i doświadczenie mistyczne.

Spektakl dla widzów dorosłych.

Autor: Olga Tokarczuk
Data premiery: 2016-05-13
Gatunek: dramat
Scenografia: Katarzyna Borkowska
Dźwięk: Chłopcy Kontra Basia
Choreografia: Kaya Kołodziejczyk
Kostiumy: Katarzyna Borkowska

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  tokarczuk     wieku     borowska     bozek     bliskie     kolesnik     sekty     rytualow     xviii     religijnego     smiertelnym     zydowskiej     pytanie     inscenizacji     wiary     dobromir     czlonka     historie     olga     sobie     plamy     premiery     lejbowiczowi     dopuszczajac     przezywa     szlacheckiej     spektakl     przekonac     mesjasza     odpowiedziec     tylko     frankiem