Going. | Mike Stern & Bill Evans Band - Rynek Starego Miasta

Mike Stern & Bill Evans Band

19:00 | Sobota, 26 lipca 2014

Rynek Starego Miasta

Koncert

Free

Free

Mike Stern. Sześciokrotnie nominowany do nagrody Grammy, dał się poznać jako jeden z największych jazzowych i jazz " fusion gitarzystów oraz kompozytorów ostatnich trzydziestu lat.

Słynny gitarzysta urodził się 10 stycznia 1953 (w Bostonie w stanie Massachusetts).

Jego idolami w młodości byli Jimi Hendrix i Eric Clapton. To właśnie im zawdzięcza ten rockowy pierwiastek, który zawarty jest w jego grze i muzyce. Jest absolwentem Berklee College of Music w Bostonie. Jednym z jego wykładowców był Pat Metheny, który w 1976 roku zarekomendował Sterna do słynnej grupy Blood Sweat and Tears otwierając mu drogę do świata jazzu.

Po krótkiej współpracy z Billym Cobhamem przeniósł się do Nowego Jorku gdzie w 1981 r został zatrudniony do zespołu Milesa Davisa. Podczas trzyletniej współpracy z mistrzem, Mike uczestniczył w nagraniu trzech ważnych płyt "Man with the Horn", "Star People" i "We want Miles". Przez kolejne dwa lata koncertował z Jaco Pastoriusem, stworzył formację "World of Mouth", która szybko zyskała uznanie. Później ponownie przez prawie rok grał z Milesem Davisem. Następne dwa lata był członkiem kwintetu Michaela Breckera.

Od lat 80. prowadzi karierę solową prezentując styl fusion, jazz-rock. Gra z takimi muzykami jak: Chick Corea, Herbie Hancock, Dennis Chambers, Billy Cobham, Marcus Miller, David Sanborn. Współpracował z zespołemi Stepd Ahead, Yellowjackets, braćmi Brecker. Na koncie ma 15 płyt w roli lidera i wiele nagród m.in: Najlepszy Gitarzysta Jazzowy Roku - Guitar Player, Gibsona dla najlepszego gitarzysty, nagroda Milesa Davisa, Certified Legend Award, sześciokrotnie nominowany do GRAMMY za swoje albumy.

"Bill jest jednym z największych muzyków jakich miałem okazję poznać" - Miles Davis

Bill Evans. Światowej sławy i renomy amerykański saksofonista i producent. Jeden z najbardziej kreatywnych muzyków jazzowych naszych czasów.

Zadebiutował na scenie muzycznej w wieku dwudziestu jeden lat u boku Milesa Davisa. Od tamtej chwili nagrał znakomitych 19 albumów solowych, dwa z nich otrzymały nominacje do GRAMMY.

Urodził się w 1958 roku w Clarendon Hills w Illinois. W szkole średniej uczył się gry na fortepianie, jednak później wybrał saksofon. Przez rok studiował na University of North Texas, a później przeniósł się na William Paterson University, gdzie studiował m.in. pod kierunkiem Dave'a Liebmana - współpracownika Milesa Daviesa. W 1979 przeprowadził się do Nowego Jorku. Rok później dołączył do zespołu Milesa Davisa, gdzie grał na saksofonie tenorowym i sopranowym. Z Daviesem nagrał 4 płyty - "The Man with the Horn", "We Want Miles", "Star People", "Decoy". Evans wystąpił na nich w doborowym towarzystwie: Johna Scofielda, Mike'a Sterna, Marcusa Millera, Ala Fostera i Mino Cinelu.

Po czterech latach opuścił zespół Davisa i związał się z The Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina, z którym to zespołem nagrał dwie płyty, "The Mahavishnu Orchestra" i "Adventures In Radioland".

Koncertował i nagrywał także z tuzami jazzu: Herbie Hancokiem, Johnem McLaughlinem, Randy Breckerem, Victotem Baileyem, Michaelem Franksem, Wilie Nelsonem, Mickiem Jaggerem.

Jego albumy "Soul Insider" i " Soulgrass" były nominowane do GRAMMY.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej