Going. | Wystawa "Sprzęt Do Obróbki Surowców" - Muzeum Farmacji - Dom Śląskiego Aptekarza

W pomieszczeniu zgromadzono ciężki sprzęt do obróbki surowców, m.in. różnego typu młyny do rozdrabniania surowców, w tym młynki walcowe (tzw. trójwalcówki), które rozcierają surowce pomiędzy trzema gładkimi walcami obracającymi się w przeciwnych kierunkach z różną prędkością. Służą one do produkcji maści, past i kremów.
Innym typem młyna jest młyn tarczowo-palcowy, w którym elementami roboczymi są dwie tarcze (ruchoma i stała) ułożone względem siebie równolegle w płaszczyźnie pionowej. Na powierzchniach tarcz rozmieszczone są ?palce? mielące wykonane ze stali bardzo odpornej na ścieranie, które po zamknięciu młyna zachodzą pomiędzy siebie.
W pomieszczeniu znajduje się także sieczkarka do ziół oraz różnego rodzaju prasy ? wyciskarki służące do pozyskiwania soków (z owoców lub ziół) oraz olejów. Prezentowane są także sterylizatory, czyli hermetyczne zamykane zbiorniki służące do wyjaławiania sprzętu laboratoryjnego (przedmiotów szklanych, ceramicznych, metalowych) przez oddziaływanie wysoką temperaturą pod ciśnieniem, a także bębny drażerskie i mieszdało do maści.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej