Going. | Wystawa Stała W Muzeum Narodowym: Sztuka Europejska Xv - Xx W. - Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wystawa Stała W Muzeum Narodowym: Sztuka Europejska Xv - Xx W.

01:00 | Czwartek, 1 stycznia 2015

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Sztuka

b.d.

b.d.

Wystawę rozpoczyna zestawienie dwóch renesansów ? włoskiego i północnoeuropejskiego.

Na początku pokazane zostały różnice w podejściu ich przedstawicieli do tematyki religijnej.
W tej części można zobaczyć z jednej strony prace Włochów: Cosimo Rossellego, Giovanniego Santi, Parisa Bordone, Agnolo Bronzino, a z drugiej artystów niderlandzkich i niemieckich, w tym rodziny artystyczne Cranachów i Holbeinów.

Następnie pokazane zostało znakomite malarstwo XVI-wieczne powstałe pod wpływem idei humanizmu, przemian obyczajowych i refom religijnych. Nowe świeckie tematy podejmują, m.in.: Pieter Brueghel Młodszy, Frans Floris, Osias Beert i Johann Glöckler.

Kolejna część wystawy to prezentacja twórców Złotego wieku malarstwa niderlandzkiego. Tu widzowie zobaczą m.in. prace Antoine?a Palamedesza, Jana van Bijlerta, Simona de Vos oraz sceny rodzajowe z codziennego życia, portrety i krajobrazy.

Malarstwo włoskie okresu baroku zaprezentowane zostało w zestawieniu z pracami italianistów z północy ? można zobaczyć na przykład rzymskie sceny amsterdamczyka Jana Weenixa i antwerpczyka Jana Fransa Bloemena. Nie zabrakło też barokowych obrazów malarzy pochodzących z Cesarstwa Habsburskiego i dla porównania z Francji, Hiszpanii i Polski (m.in. Harms, Brandl, Willmann, Scheffler, Chardin i Zurbaran). Okres nowożytny w malarstwie europejskim wieńczy znakomity zespół XVIII-wiecznych prac powstałych w środowisku Akademii Sztuki w Wiedniu.

W sali zaaranżowanej na dawny Gabinet Konesera zaprezentowane zostały m.in. prace wybitnych malarzy austriackich Johanna Michaela Rottmayra, Johanna Georga Platzera i Martina Johanna Schmidta.
Kolejne części wystawy to prezentacje najważniejszych kierunków stylowych począwszy od klasycyzmu, poprzez romantyzm, biedermeier, historyzm, realizm, impresjonizm i symbolizm.
Ze względu na charakter wrocławskiej kolekcji jest to głównie malarstwo niemieckie.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej