Going. | Wystawa "Dzieje Emigracji Z Ziem Polskich Od Wieku Xix Do Czasów Współczesnych" - Muzeum Emigracji Dworzec Morski

Wystawa "Dzieje Emigracji Z Ziem Polskich Od Wieku Xix Do Czasów Współczesnych"

00:00 | Niedziela, 17 maja 2015

Muzeum Emigracji Dworzec Morski

Sztuka

b.d.

b.d.

Muzeum Emigracji w Gdyni przybliży historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku. Ekspozycja pokaże różne powody opuszczania kraju w różnych okresach: od politycznych przyczyn ?Wielkiej Emigracji? do ekonomicznych podczas rewolucji przemysłowej i masowe wyjazdy przełomu XIX i XX wieku. Poznać będzie można polskie społeczności w USA i Brazylii na początku XX wieku, wyjazdy zarobkowe w II Rzeczypospolitej, dramatyczne losy Polaków podczas i po II wojnie światowej, aż po emigrację najnowszą ? po 2004 roku.

Wystawa pozwoli poczuć i zrozumieć, z czym wiązał się wyjazd w różnych czasach. Pokaże jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy, od zaokrętowania w Bremie, przez oceaniczny rejs ? zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis, przez którą przeszły miliony ludzi z całego świata. W każdym odkrywanym miejscu spotkać będzie można bohaterów masowej wyobraźni, takich jak postacie grane przez Charliego Chaplina czy swojski Kazimierz Pawlak ? o których migracyjnych biografiach często się zapomina.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej