Going. | Maria de Vito / Huw Warren - Rynek Starego Miasta

Maria de Vito / Huw Warren

19:00 | Sobota, 2 sierpnia 2014

Rynek Starego Miasta

Koncert

Free

Free

Maria Pia De Vito. Wybitna włoska wokalistka, aranżerka i multiinstrumentalista ceniona za swoją wszechstronność. Śpiewa jazz, world i muzykę eksperymentalną. Urodzona w roku 1960 w Neapolu, studiowała operę, współczesny śpiew, teorię muzyki i harmonię. Rozpoczęła swoją karierę muzyczną w 1976 roku jako wokalista i gitarzystka (później jako pianistka) w grupach etnicznych specjalizując się w muzyce od Morza Śródziemnego, Bałkany, po Amerykę Południową.

W latach 80 artystka rozpoczęła współpracę ze światowej sławy muzykami jazzowymi jak: Joe Zawinul, Michael Brecker, Peter Erskine, Miroslav Vitous, Kenny Wheeler, Dave Liebman, Maria Joao, Art Ensamble of Chicago, Nguyen Le. W późnych latach 90-tych, koncertowała i nagrywała w trio z Johnem Taylorem i Ralph Townerem.

Od 1996 roku współpracuje z brytyjskim kompozytorem Colinem Townsem z jego big bandem, "Mask Orchestra" grała na żywo na festiwalach w Europie, m.in. w Queen Elizabeth Hall of London" z udziałem Normy Winston.

W 1997 śpiewała i nagrała CD w trio z Johnem Taylorem oraz Ralphem Towner "Verso", odbyła wiele tras koncertowych we Włoszech oraz długą trasę europejską. W 2013 roku, ukazał się jej debiut w słynnym wydawnictwie ECM "II Pergolese".

Po ponad 15 latach grania jazzu i występach na amerykańskiej scenie (be- bopu, free jazzu) i europejskiego jazzu, od 1994 roku z Ritą Marcotulli rozpoczęła nowy etap w swojej karierze, wraz z projektami "Nauplia", "Fore Paese", "Triboh" (połączyła jazz oraz neapolitański śpiew).

W tym roku Maria Pia de Vito była wymieniana przez najbardziej prestiżowe osobowości amerykańskiej prasy jazzowej, w kategorii "BEYOND ARTIST" z okazji 49. DOWN BEAT CRITICS POLL na tej liście pojawiła się obok takich artystów jak m.in.: Joni Mitchell, Cesaria Evora, Carlos Santana. To bardzo ważne wyróżnienie podkreśla jej wysoki poziom i międzynarodowy pozycję.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej