Going. | Notatki Z Innego Świata - Muzeum Emigracji w Gdyni

sala multimedialna MEG, ul. Polska 1 | wstęp wolny

Burzliwa historia, piękne tradycje i wyjątkowo trudna współczesność. W sobotę 18 czerwca o 16.00 w Muzeum Emigracji autorzy reportażu ?Armenia. Karawany śmierci", Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki, opowiedzą o kraju, którego diaspora jest trzykrotnie większa od liczby mieszkańców.

Zarówno Armenia, jak i ormiańska społeczność na świecie mają długą historię. Wiek XX był jednak dla Ormian szczególnie dramatyczny, a odzyskanie niepodległości przez Armenię nie rozwiązało problemów, z którymi borykali się jej obywatele. Krakowscy reporterzy Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki pokazali w swojej książce Armenię z punktu widzenia mieszkańców. Konfrontują ich prozachodnie aspiracje z faktyczną zależnością kraju od Rosji, widoczną nawet w języku pełnym rusycyzmów. Armenia, którą przedstawiają w swojej książce polskim czytelnikom to kraj pełen sprzeczności. Ormianie lubią podkreślać, że w ich ojczyźnie wszystko jest najlepsze, a jednocześnie twierdzą nie da się tam żyć.

Armenia ? dawniej imperium i pierwsze państwo, które przyjęło chrześcijaństwo ? jest najmniejszym krajem ze wszystkich państw postradzieckich. Jest też jednym z najbardziej jednolitych narodowościowo państw na świecie ? 97% jej ludności to Ormianie. A jednak większość Ormian (od siedmiu do dziesięciu milionów) mieszka poza granicami kraju, tworząc zwartą i solidarną ponadpaństwową wspólnotę, która pielęgnuje świadectwa zamierzchłej świetności ojczyzny. W kraju mieszka zaledwie około trzech milionów osób. Masowa emigracja jest jednym z największych problemów Armenii. Przyczyniły się do tego zarówno wydarzenia historyczne ? setki lat utraconej niepodległości, tureckie ludobójstwo, trzęsienie ziemi w 1988 roku czy wojna o Górski Karabach ? jak i trudna sytuacja gospodarcza w chwili obecnej.

Spotkanie z reporterami poprowadzi dr Paweł Nieczuja-Ostrowski, politolog specjalizujący się w problematyce ormiańskiej, autor wydanej w 2011 roku monografii ?Ormianie w Polsce. Przeszłość i teraźniejszość" oraz współautor pierwszych w Polsce rozmówek polsko-ormiańskich.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  wydarzenia     monografii     wolnyburzliwa     brzeziecki     poprowadzi     trzykrotnie     autorzy     roku     dramatyczny     kraju     siedmiu     opowiedza     pelnym     mieszkancowzarowno     panstw     swiecie     dziesieciu     mieszkancow     wstep     wiekszosc     wspolczesnosc     faktyczna     solidarna     okolo     diaspora     wieksza     ojczyzny     nocun     lubia     ludnosci     rozmowek     jednolitych