Going. | Murale na muranowie - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Spacer ?Śladami upamiętniania ? murale na Muranowie? w języku angielskim.

Muranów, osiedle zbudowane na gruzach warszawskiego getta, od niedawna stało się również popularne jako swoista galeria na wolnym powietrzu. W ciągu ostatnich kilku lat w muranowskich bramach i na ścianach budynków powstało dziewięć wielkoformatowych malowideł. Niektóre, jak murale Zamenhofa, Korczaka czy Edelmana, związane są ściśle z historią okolicy, inne, o abstrakcyjnej wymowie, jak mural Etam Cru przy ulicy Dzielnej, pełnią rolę barwnego akcentu, ożywiającego okolicę.

Na spacerze 5 sierpnia przejdziemy szlakiem murali, odkrywając Muranów z innej perspektywy, wchodząc w zaułki i bramy. Poznamy historię kilku muranowskich kobiet ? wyobrażonych na malowidle w bramie przy ulicy Nowolipie, oraz tych, które również mogłyby się tam znaleźć, jak awangardowa artystka Teresa Żarnower.

Posłuchamy historii o pospolitym ruszeniu, dzięki któremu mural Edelmana pojawił się na ścianie klasycyzującego budynku przy Nowolipkach w rocznicę Powstania w Getcie. Dowiemy się, skąd na muralu Anny Koźbiel i Adama Walasa, dedykowanym Ludwikowi Zamenhofowi, znalazły się tak różne postacie, jak Bruno Schulz, dziewczęta z Nowolipek czy Clint Eastwood. Rozwiążemy też inne zagadki - dlaczego na muralu poświęconym architektowi Bohdanowi Lachertowi, twórcy koncepcji zabudowy Muranowa Południowego, widniał również Józef Szanajca i co wspólnego z ulicą Nowolipki ma sowa namalowana przez Swanskiego.

Spacer poprowadzi Beata Chomątowska ? prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych ?Stacja Muranów?, z którego inicjatywy powstały 4 spośród 9 muranowskich murali; pisarka, dziennikarka stale współpracująca z ?Tygodnikiem Powszechnym?, obecnie pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie zajmuje się projektem multimedialnych platform edukacyjnych.

Cykl działań ?Wielokulturowa Warszawa? realizowany jest w ramach projektu ?Żydowskie dziedzictwo kulturowe?, komponent ?Oblicza różnorodności?. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej