Going. | W obronie jedzenia - Kino Pod Baranami

W OBRONIE JEDZENIA (reż. Michael Schwartz)
pokaz specjalny
w ramach festiwalu Najedzeni Fest!
Kino Pod Baranami
sobota, 8 kwietnia 2017, godz. 18.00
Kino Pod Baranami, FILMS for FOOD oraz Najedzeni Fest! w przededniu wiosennej edycji krakowskiego festiwalu kulinarnego zapraszają na pokaz dokumentu W obronie jedzenia, zrealizowanego w oparciu o bestsellerową książkę amerykańskiego dziennikarza i działacza społecznego Michaela Pollana. Michael Pollan to amerykański pisarz, dziennikarz, działacz społeczny i profesor dziennikarstwa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Specjalizuje się w tematyce żywienia i produkcji żywności. Jest autorem kilku bestsellerowych książek o jedzeniu, w tym W obronie jedzenia. Manifest wszystkożercy, które znalazło się na liście najbardziej poczytnych książek w USA firmowanych przez The New York Times Magazine. Autor w swoich licznych wystąpieniach zwraca uwagę na niezdrowy stosunek do zdrowego jedzenia we współczesnej kulturze: zaburzenia odżywiania, zmieniające się trendy i medialny chaos informacyjny wokół dosyć zwyczajnej przecież czynności. Film W obronie jedzenia jest wynikiem współpracy Pollana oraz reżysera Michaela Schwartza, którzy wspólnie ruszyli w podróż po świecie, aby dotrzeć do sedna jednego z najprostszych możliwych zagadnień: co tak naprawdę powinniśmy jeść? Po seansie, Najedzeni Fest! zaprasza na spotkanie z Martą Kubacką i Karolem Pytlewskim z mikropiekarni Pochlebstwo oraz Maćkiem Nawrockim, który będzie
reprezentował Śledzie z Bornholmu. Będzie można również skosztować śledzi i chleba przy lampce wina, którą poda lutomski.wino. FILMS for FOOD to inicjatywa, która łączy świat sztuki filmowej z kulinariami. Udostępnia polskiej publiczności najlepsze filmy dokumentalne o tematyce związanej z jedzeniem. Filmy pokazywane w cyklu FILMS for FOOD z jednej strony wpisują się w bardzo w ostatnich latach popularny trend zainteresowania kulinariami, z drugiej - pełnią funkcję edukacyjną ukazując jedzenie jako istotny element kultury i lokalnej tożsamości oraz nośnik zmian społecznych, politycznych, ekonomicznych czy kulturowych. Pokazom filmowym towarzyszą spotkania z ekspertami, dziennikarzami, producentami żywności i kucharzami. Projekcje i dyskusje uzupełniają wydarzenia specjalne: degustacje, pokazy kulinarne, warsztaty itp.

Najedzeni Fest! to organizowany od 2013 roku krakowski festiwal kulinarny, który prezentuje najciekawsze inicjatywy kulinarne, restauracje i bary, warte uwagi sklepy internetowe, kucharzy prowadzących warsztaty gotowania, blogerów i smakowite wydawnictwa. Najbliższa edycja - Na cyku - odbędzie się 9 kwietnia w Hotelu Forum w godzinach od 11.00 do 18.00.

BILETY:
23 zł

O FILMIE:
W OBRONIE JEDZENIA | IN DEFENSE OF FOOD
reż. Michael Schwartz, USA/Francja/Tanzania 2015, 117’
Niemal codziennie w mediach pojawiają się nowe nagłówki na temat jedzenia. Jedz więcej błonnika. Pij mniej mleka. Jajka szkodzą. Jajka są dla Ciebie dobre. Nic dziwnego, że większość ludzi sama nie wie co ma myśleć. W obronie jedzenia zaczyna się od zbadania tego co właściwie jedzą dziś Amerykanie, z czego składa się Zachodnia Dieta - pełna mięsa, białej mąki, cukru i olejów roślinnych. Jest tania, wygodna i pełna polepszaczy smaku. Reżyser filmu wspólnie z dziennikarzem Michaelem Pollanem wyruszają w podróż, która ma pozwolić im odpowiedzieć na pytanie co właściwie powinniśmy jeść. Na swojej drodze spotkają przedstawicieli różnych kultur oraz tradycji żywieniowych – co pomogło nie tylko odpowiedzieć na to pytanie, ale też sformułować kilka prostych zasad opartych na zdrowym rozsądku, których przestrzeganie sprawia, że jedzenie staje się źródłem zdrowia, siły i po prostu codziennej przyjemności.

ORGANIZATORZY:
FILMS for FOOD
Kino Pod Baranami
Najedzeni Fest

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  wiecej     zrodlem     smakowite     amerykanie     pokazy     swojej     wydawnictwa     zaburzenia     cukru     kulinariami     drugiej     sledzi     zagadnien     mozliwych     lampce     dokumentalne     edycji     szkodza     edukacyjna     wokol     dziwnego     zwiazanej     blogerow     dzialacz     przestrzeganie     mozna     znalazlo     rezysera     festiwalu     1100     pokazywane     wszystkozercy