Going. | Paweł Łoziński. Wtedy–teraz - FINA Wałbrzyska 3/5

Paweł Łoziński. Wtedy–teraz

18:00 | Sobota, 8 kwietnia 2017

FINA Wałbrzyska 3/5

Film

Free

Free

W ramach cyklu Wtedy-teraz. Polska Szkoła Dokumentu
(http://www.nina.gov.pl/projekty/wtedy-teraz-polska-szkola-dokumentu) pokażemy „Taką historię”, opowieść o starzejących się mieszkańcach kamienicy na warszawskim Powiślu, a także „Siostry” stanowiące swoisty przypis do tego filmu.
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem oraz współczesny film nawiązujący do tematu spotkania: „Komunia” Anny Zameckiej nagrodzonej Orłem 2017 za najlepszy film dokumentalny.

18.00 Wtedy | Filmy Pawła Łozińskiego
Siostry, reż. Paweł Łoziński, 1999, 11 minut
Film zrobiony za jednym zamachem, w czasie jednego popołudnia. Podwórko, ławka pod drzewem, na ławce dwie starsze panie – siostry.

Taka historia, reż. Paweł Łoziński, 1999, 58 minut
Sceną dramatu jest podwórze kamienicy na warszawskim Powiślu. Bohaterowie dokumentu: Wiesio, Ania, pan Zdzisław – emerytowany fryzjer z parteru – to sąsiedzi i dobrzy znajomi reżysera. Łoziński nakręcił ten film w pojedynkę, ujawniając w nim swoją obecność.

19.00 Spotkanie z Pawłem Łozińskim
Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Pawłem Łozińskim, które poprowadzi Michał Oleszczyk – kurator cyklu, krytyk filmowy i pedagog, do niedawna dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. Rozmowa będzie poświęcona tematowi „Człowiek i sens”. Paweł Łoziński zgłębia go od niemal ćwierćwiecza, eksplorując sposób w jaki upływ dni kształtuje nasze życie, ale także w jaki sposób przeszłość wpływa na teraźniejszość. Jego bohaterowie egzystują w „teraz”, ale ich (często bolesne) „wtedy” nigdy nie daje o sobie zapomnieć.

20.15 Teraz | Komunia
Wieczór uzupełni projekcja dokumentu Komunia (2016) Anny Zameckiej, w której cierpliwa obserwacja rodziny przygotowującej się do pierwszej komunii syna prowadzona jest z równym ciepłem, empatią i otwartością na bohatera, jak ma to miejsce w kinie Pawła Łozińskiego.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Komunia, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej