Going. | Paristetris i inni - Plac Zabaw

Lado W Mieście 2014, czyli ABC X, czyli 10 lat LADO ABC.

PARISTETRIS
Najbardziej japoński z polskich zespołów. Albo amerykański. I mimo wszystko warszawski. Trudno powiedzieć, czym tak naprawdę jest Paristetris, z początku trio Candelarii Saenz Valiente, jej męża Marcina Maseckiego i Macia Morettiego, które później powiększyło się o gitarzystę Bartka Tycińskiego, Roberta Bęzę (vel VJ Benza) i DJ-a Lenara. Ma w sobie inspiracje z całego świata i całego spektrum muzyki popularnej - od dzikości Melt Banana, przez niepokój Angelo Badalamentiego, po nieprzewidywalność Deerhoof, kicz pulpy, blichtr ośmiu bitów, grupową introspekcję i internetowe zdystansowanie. Jest z nimi tak, że im więcej się o nich mówi, im bardziej chce się ich zanalizować i zrozumieć, tym więcej się znajduje. Niekończąca się pi?ata, pieróg obfitości.
Paristetris wydał dwie płyty - nagraną tu "Paristetris" z 2009 i nagraną tam, w Ameryce Południowej, "Honey Darlin" z 2010. Trzecia wyjdzie, ale jeszcze nie wiadomo kiedy.

DUŻY JACK UDAJE STARYCH SINGERS (RU)
Na dziesiąte urodziny udało się wskrzesić wszystkie rozwiązane albo zawieszone zespoły i projekty, które wydały albumy w Lado ABC. Poza jednym - Starymi Singers.
Prawdziwy tego powód pozostaje tajemnicą (w zakulisiach mówi się o aferze z platynową kasetą za "Ombreolę"), ale w ich miejsce wystąpi zespół-podróba: Duży Jack.
Duży Jack to projekt Tomka Dubiela i Pawła "Bebecha" Górskiego, aktualnie rozszerzony o Piotra Bukowskeigo (Xenony, Hokei) i Johnsona Twixa (T'ien Lai, powstały z inspiracji m.in. Starymi Singers. Chcą wydać płytę. Na Lado w Mieście 2014 wystąpią w oryginalnym, dwuosobowym składzie, oddając Singersom hołd i zbierając za nich oklaski.

XENONY
Xenony to projekt Piotra Bukowskiego, gitarzysty Hokeia, Stworów i Dużego Jacka i jego komputera. Brzmienie, zamysł i dusza Xenonów przywodzą na myśl oczywiste i znane obrazy nostalgii za przełomem lat 80 i 90, pierwszymi komputerami, które jakimś cudem znalazły się w ciasnych m2, fascynacji nimi, nieświadomego poszerzania swoich horyzontów i budowania kreatywności. Jednak muzyka Xenonów (które na żywo rozrastają się do kwartetu) to nie banalny chiptune czy muzyka 8-bitowa - to post-rock, muzyka kameralna, współczesny minimalizm i trochę mistyki cyfrowej.
Na "XE", debiutanckiej płycie projektu, poza oryginalnymi kompozycjami Bukowskiego znajdują się też remixy dwóch kompozycji z amigowych klasyków - "The Chaos Engine" i "Xenon", od którego wszystko się zaczęło.

Jakby nie dodawać i nie odejmować to wychodzi na to, że w tym roku mamy 10-lecie Lado ABC. Trudno podsumować taki kawałek czasu, jak się o tym trochę wcześniej nie pomyślało, więc uznaliśmy, że podsumowanie powinno zrobić się samo. W związku z tym na tegorocznym Lado w Mieście wystąpią wszyscy.

W każdą środę i czwartek od 2 lipca do 28 sierpnia będzie można posłuchać i obejrzeć wszystkich, którzy wydali płytę w Lado ABC. Czasem normalnie jak zwykle, czasem ze specjalnymi gośćmi, czasem jako mutacja, a w jednym przypadku najprawdopodobniej jako podróba, bo żeby nie było za słodko, to jednego artysty nie uda nam się wskrzesić. Ale to nie koniec - w bonusie będzie mały przydział gości specjalnych z Brazylii, USA oraz Francji (albo Wlk. Brytanii - trudno stwierdzić).

Także cieszymy się niezmiernie i zapraszamy!

Koncerty odbywają się na Placu Zabaw, a razie kiepskiej prognozy przenosimy się do Cafe Kulturalna.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej