Going. | Wystawa Stała ?Latająca Maszyna? - Muzeum Kinematografii

Wystawa Stała ?Latająca Maszyna?

01:00 | Wtorek, 15 stycznia 2013

Muzeum Kinematografii

Sztuka

10 zł

10 zł

W Muzeum Kinematografii można oglądać wystawę fragmentów scenografii (ulicę Paryża z zabytkowymi, XIX-wiecznymi kamienicami), lalki: głównych bohaterów filmu, czyli Ania, Chip-Chip, Tata, paryskich ?statystów? oraz samą ?latającą maszynę?, jedną z kilkunastu stworzonych na potrzeby realizacji obrazu. Ciekawostką są modele plastelinowe, odlewy silikonowe i szkielet konstrukcyjny ? prezentujące warsztat filmu animowanego.
Na monitorach wyświetlane są: zwiastun filmu, dokument opowiadający o produkcji obrazu oraz fragmenty krótkich filmów animowanych, zrealizowanych w ramach projektu ?Latająca maszyna?.
Wystawie towarzyszy zestaw fotografii z planu filmowego i projekty scenograficzne Agaty Gorządek oraz lalki do filmów krótkometrażowych: ?Państwo Chomikowie? (reżyseria: Adam Wyrwas) i ?Skrzaty fortepianu? (reżyseria: Magdalena Osińska).
?Latająca maszyna? to wyprodukowany w technologii 3D film fabularno-animowany dla dzieci i młodzieży, którego budżet wyniósł dziewięć milionów euro. Zdjęcia powstawały na 20 różnych planach, w 20 scenografiach (m.in. Warszawy, Paryża i Londynu), mieszczących się w wielkim studio w Łodzi. Reżyserami filmu są Martin Clapp (animacja), Geoff Lindsey (część aktorska) oraz Marek Skrobecki (reżyser kreatywny, scenografia), a producentami ? Polska i Chiny, przy współpracy z Wielką Brytanią, Norwegią i Indiami. Producentem głównym ?Latającej maszyny? jest polska spółka BreakThru Films, założona przez producenta ?Piotrusia i wilka?, Hugh Welchmana. Do realizacji obrazu zaproszono specjalistów z całego świata ? od efektów specjalnych, plastyków tworzących scenografię, lalki i kostiumy. Producentka, Magdalena Bargiel, mówi, że przy ?Latającej Maszynie? pracowało ponad 500 osób. Połowę ekipy stanowili łodzianie, resztę reprezentanci aż 17 krajów. Film jest największą zrealizowaną w 2011 roku produkcją animowaną w Europie, a ?tak skomplikowanego obrazu pod względem łączenia technik w historii kina jeszcze nie było?.
?Latająca maszyna? to widowiskowa wędrówka śladami najsłynniejszego polskiego kompozytora ? Fryderyka Chopina. Obrazowi towarzyszy muzyka artysty w wykonaniu światowej sławy chińskiego wirtuoza fortepianu Lang Langa. Bohaterami części animowanej filmu jest dwójka dzieci odnajduje stary fortepian, w którym zaklęta jest dusza wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Instrument zamienia się w latającą maszynę i zabiera bohaterów w pełną przygód podróż po Europie.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej