Going. | Asocjacje - Wybrzeże Gdyńskie 2

Kolejna, po 'Ślizgu' Maurycego Gomulickiego, betonowa rzeźba pojawi się niebawem przy nadwiślańskich bulwarach na Żoliborzu. 'Szczelina', obiekt zaprojektowany przez artystę Łukasza Jastrubczaka, powstał z inspiracji tradycją modernistyczną. Zamieniając płaski, geometryczny, nawiązujący do awangardowych kompozycji motyw w rzeźbę stwarzającą wrażenie istnienia głębokiej przepaści, Jastrubczak pokazuje upadek wpisany w modernistyczną utopię. 'Szczelina' wywołuje wrażenie niepokoju, podobnie jak wprowadzane w życie modele idealnego świata.

Asocjacje to seria realizacji artystyczno-architektonicznych, stanowiących z jednej strony obiekty rzeźbiarskie, z drugiej - funkcjonalne obiekty małej architektury. Wykorzystanie betonu jako materiału i przestrzeni parkowych jako miejsca realizacji odnosi się do częstej charakterystyki Warszawy jako miasta szarości i zieleni. Interwencje artystyczne stwarzające impuls dla odbiorcy w przestrzeni bogatej w treść, bujnej, naturalnej, obliczone są na wywołanie wrażenia wynikającego z połączenia dwóch elementów: natury i kultury.
W kolejnych odsłonach projektu na bulwarze pojawią się obiekty zaprojektowane przez dwóch innych uznanych artystów młodego pokolenia: 'Splendor Solis' Jakuba Woynarowskiego oraz 'Szczelina' Łukasza Jastrubczaka, a także zaprojektowana przez architekta Jana Sukiennika ławka 'Ikar'.

Za wykonanie obiektów odpowiada partner projektu, produkująca beton firma Lafarge, która opracowała specjalne technologie, aby móc sprostać wizjom artystów. "Ślizg" jest tego przykładem ? betonowe elementy rzeźby o różnych profilach pokryte zostały fluorescencyjnym kruszywem. Nad technologią pracował zespół specjalistów z laboratorium firmy Lafarge na Zawodziu w Warszawie, laboratorium w Poznaniu, gdzie wykonano rzeźbę we współpracy z koordynatorem projektu Jędrzejem Zdziechowskim. Lafarge jest międzynarodową firmą o ponad 180-letniej historii, która działa w Polsce od 20 lat. Jest partnerem dla architektów i wykonawców w dostarczaniu zintegrowanych rozwiązań wykorzystujących beton, cement i kruszywa. Zatrudnia 1650 pracowników w ponad 60 zakładach w Polsce.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej