Going. | Małgorzata Rejmer - Galeria Miejsce sztuki44

Miejsca Literatury ? Małgorzata Rejmer ? Laureatka Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA.

Małgorzata Rejmer ? Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 wydała debiutancką powieść ?Toksymia? nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia. W roku 2013 ukazała się książka BUKARESZT. KURZ I KREW: ?Bukareszt jest jak wrzątek albo kipiel, wzburzony i zmętniały. Atrybuty miasta: czarne kłęby przewodów na słupach jak gniazda porzucone przez ptaki, atmosfera rozkopania i prowizorki obok bankietów w sklepowych witrynach, przeszywający zapach lip i rozgniecionych winogron. Elegancja architektury z zamierzchłego świata. Stukot rozchybotanych tramwajów, klaksony rozwścieczonych taksówek na sekundę przed stłuczką. Zaśpiew cygańskich dzieci i staruszek włóczących się w pobliżu niezliczonych kwiaciarni, które prowadzą matki tych dzieci i córki tych staruszek. Wszędzie psy jak czarne i szare tobołki porzucone przez kogoś, kto bardzo się spieszył.? | Małgorzata Rejmer

Małgorzata Rejmer za tom reportaży ?Bukareszt. Kurz i krew? została laureatką 3. EDYCJI NAGRODY LITERACKIEJ DLA AUTORKI GRYFIA. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Sponsorami nagrody (50 000) są szczecińskie firmy. ?W Polsce bardzo dużo kobiet pisze i bardzo dużo kobiet czyta, co stanowi ogromny segment rynku wydawniczego. Pomysłodawcy Gryfii postanowili uwypuklić to zjawisko? - powiedział redaktor naczelny i prezes ?Kuriera Szczecińskiego?, Tomasz Kowalczyk. Do 3. edycji konkursu wydawcy zgłosili 75 książek. To rekordowa liczba w historii konkursu. Do ścisłego finału jurorzy zakwalifikowali pięć tytułów. Ogłosili je podczas Warszawskich Targów Książki. W tym roku o nagrodę walczyły: Anna Augustyniak z książką ?Kochałam, kiedy odeszła? (Nisza) - za zbiór krótkich form prozatorskich o odchodzeniu matki; Angelika Kuźniak z ?Papuszą? (Czarne) - za biografię cygańskiej poetki; Anna M. Nowakowska z ?Dziunią? (W.A.B.) - za powieść o niechcianym dziecku; Małgorzata Rejmer z książką ?Bukareszt. Kurz i krew? (Czarne) - za zbiór reportaży o Bukareszcie, ale i całej Rumunii, o którym sama autorka mówi: ?Przy Bukareszcie każde europejskie miasto wydaje się tak statyczne, że aż nudne?; i Katarzyna Ewa Zdanowicz za wiersze z tomiku ?Ciemność. Resort SPA? (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu).

Od kilku lat cykl ?Miejsca Literatury? stanowi jeden z najważniejszych elementów programowych Famy. W tym roku tematem przewodnim będzie zagadnienie domu i różne sposoby jego ujmowania przez literaturę: dom ? miejsce narodzin wszelkich potencji, papierek lakmusowy przemian historycznych i kulturowych; rodzina ? trauma, wyparcie, oziębłość emocjonalna, narzucone role społeczne, rozpad rodziny; model rodziny ? zasada porządkująca czy normująca?; małe ojczyzny ? tożsamość wsi i jej mieszkańców, ludowe mitologie, apoteoza odrębności; naród, państwo ? ojczyzna wygnańca i uciekiniera, niechlubne epizody, kryzys zaufania do władzy, legislacja terroru; zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne; bezdomność duchowa; dekonstrukcja i rekonstrukcja pamięci; fizyczna postać domu ? dom/budynek/miasto jako przedłużenie egzystencji jednostek, funkcja sposobu życia, emanacją potrzeb.

Moderator: DAREK FOKS ? Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji ?Twórczości?, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim ?bruLionu?, Nagrody im. Natalii Gall i ? wspólnie ze Zbigniewem Liberą ? Nagrody TVP Kultura za książkę ?Co robi łączniczka?. Opublikował m.in. ?Ustalenia z Maastricht? i ?Wielkanoc z tygrysem?. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wydana nakładem ha!art książka ?Kebab Meister? uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W roku 2014 został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jego tom poetycki ?Rozmowy z głuchym psem? jest nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Gdynia.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej