Going. | Nie psuj moich kół! - CSW

Nie psuj moich kół!

18:00 | Czwartek, 28 maja 2015

CSW

Spotkanie

Free

Free

Noli turbare circulos meos / Nie psuj moich kół!

Spotkanie z Piotrem Bosackim i prelekcja na temat projektów, o których nikt nie wie

towarzyszące wystawie SPRAWA JEST W ZAŁATWIANIU.
Prowadzenie: Stach Szabłowski.

Noli turbare circulos meos / Nie psuj moich kół! Tak miał krzyknąć Archimedes do rzymskiego żołnierza, który zbliżał się z obnażonym mieczem. Rzymianie właśnie zdobyli Syrakuzy i rozpoczynali rzeź. Tymczasem uczony filozof przyrody jak gdyby nigdy nic kreślił na piasku koła, usiłując rozwikłać kolejne (a właściwe ostatnie) subtelne zagadnienie geometryczne. Nie wiadomo czy żołnierz uszanował koła Archimedesa, ale wiadomo, że nie oszczędził jego samego; badacz padł pod ciosem miecza.

Piotr Bosacki pożycza od Archimedesa słynną frazę i czyni z niej tytuł spotkania z publicznością. Jak sam zapowiada, w jego ramach ''wygłosi prelekcję na temat swoich projektów, o których nikt nie wie''.

Piotra Bosackiego można przedstawić na wiele sposobów. Jest autorem prezentowanej obecnie w Zamku Ujazdowskim wystawy ''Sprawa jest w załatwianiu''. Jest twórcą filmów animowanych, maszyn muzycznych i niekonwencjonalnych instrumentów. Jest eksperymentującym kompozytorem. Jest współtwórcą artystycznej formacji PENERSTWO i był członkiem grupy muzycznej KOT. Jest autorem dwóch książek, z których jedna ma charakter filozoficznego eseju, a druga to sennik podsumowujący wieloletni dorobek Bosackiego z zakresu przeżywania i zapamiętywania sennych marzeń.

Piotra Bosackiego można przedstawić krótko jako jedną z najbardziej oryginalnych osobowości artystycznych pokolenia trzydziestolatków. Trzeba jednak dodać do tej charakterystyki, że ważne miejsce wśród zainteresowań tego wszechstronnego twórcy zajmuje słowo. Bosacki jest poetą, narratorem, błyskotliwym i zarazem ekscentrycznym opowiadaczem historii. Z tym większą przyjemnością zapraszamy na prelekcję i rozmowę z artystą, które odbędą się w tle jego trwającej w Zamku wystawy.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej