Going. | Sztuka widzenia - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Fotografia jest nie tylko odzwierciedleniem rzeczywistości, dzięki któremu możemy zobaczyć to, co było. Fotografia jest również złożonym obrazem zawierającym w różnym nasileniu estetykę i symbolikę wprowadzoną mniej lub bardziej świadomie przez jej autora.

Zabawa w odczytywanie warstw i elementów obrazu fotograficznego pozwala nie tylko lepiej zrozumieć autora, ale też zobaczyć, jaką rolę może pełnić dla nas wybrany i skonstruowany przez niego ślad przeszłości. Fotografie mają swoja historię w innych zdjęciach i obrazach, warsztaty będą poświęcone ich poszukiwaniu.

Na spotkaniu zostaną omówione przykłady fotografii dokumentalnej i reportażowej odwołujące się do symboliki chrześcijańskiej i malarstwa europejskiego. Przedstawione zostaną również fotografie, którymi mógł się inspirować Roman Vishniac.

Warsztaty poprowadzi Marta Miśkowiec - antropolożka kultury z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, prowadzi wykłady poświęcone analizie obrazu fotograficznego. Jest autorką wystaw w MHF: mi.in. ''Meduza'' (2005), ''Autochromy Tadeusza Rzący'' (2007), ''Dokument istnienia'' (2008).

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej