Going. | Byli... Było... / Wiesław Szumiński - Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Obrazowa opowieść świadka jednego z tysięcy mordów na Żydach, jakie rozegrały się na Kresach w latach 40. XX wieku, stała się dla Wiesława Szumińskiego impulsem do tworzenia. A jednocześnie ? można odnieść takie wrażenie ? nabrała znamion swoistego zobowiązania wobec przeszłości. Sztuka miała dać świadectwo i w pewien sposób zapobiec ostatecznemu unicestwieniu pamięci o tych, po których właściwie nie pozostał żaden ślad. Tak powstał cykl malarskich abstrakcji ?kadisz dla dziewczyny w białej sukience? ? studium odchodzenia, zanikania, zacierania się pamięci.

Podobnie cykl malarski ?była biblioteka...? oraz instalacja ?gliniane księgi? są hołdem złożonym żydowskiej bibliotece w Tykocinie. Księgozbiór przetrwał wojnę, lecz obecnie jest już tylko wspomnieniem: w latach 70. XX w. został doszczętnie zniszczony przez pożar. Tragedia wojny położyła kres życiu większości żydowskich mieszkańców Tykocina. Kilka dekad później pożar dokończył dzieła ?wymazywania?.

Tryptyk o kruchości pamięci zamyka cykl fotografii, wykonanych w Tykocinie w latach 80 XX w. Artysta skorzystał z ostatniego bodaj momentu na uchwycenie ciągle jeszcze zachowanej formy przedwojennego miasteczka, krajobrazu miejskiego, pełnego świadectw po nieobecnych żydowskich mieszkańcach. Zdjęcia te są również zapisem ambiwalencji samego procesu ? odradzające się na gruzach dawnego świata życie jednocześnie unicestwia ostatnie ślady przeszłości.

Wystawa została przygotowana w ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie. Od września 2016 r. będą towarzyszyć jej warsztaty edukacyjne dla młodzieży szkolnej.

Wiesław Szumiński
urodził się w 1958 r. w Suwałkach. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie im. A Mickiewicza i w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych powrócił do Suwałk, gdzie mieszka i pracuje od dwudziestu lat. Związany jest z Ośrodkiem ?Pogranicze ? sztuk, kultur, narodów? w Sejnach. W suwalskim szpitalu psychiatrycznym od 1993 do 2014 r. realizował program arteterapii dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Tam też prowadził ?Galerię bez klamek?. Jest autorem około trzydziestu indywidualnych wystaw malarstwa, rzeźb ceramicznych, grafiki i ilustracji książkowej w Polsce (Sejny, Suwałki, Łomża, Kraków, Poznań, Wigry, Krokowa) i za granicą (Ukraina ? Kijów, Niemcy ? Lipsk nad Odrą, Guterloch, Litwa ? Wilno, Bośnia i Hercegowina ? Mostar, Sarajewo, Włochy ? Triest, Norwegia ? Notoddem, Serbia ? Belgrad). Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej