Going. | Something Must Break - Małopolski Ogród Sztuki

Artur Rojek i Małopolski Ogród Sztuki zachęcają do poszerzania horyzontów muzycznych. Jesienią tego roku pod hasłem Something Must Break w Krakowie rusza nowy cykl koncertów. Twórca OFF Festivalu rozpoczyna współpracę z Małopolskim Ogrodem Sztuki i tworzy program cyklu koncertów na scenie przy Rajskiej. W programie wykonawcy z różnych stron świata - niepokorni, burzący schematy. Na dobry początek przedstawiciele alternatywnej sceny zza oceanu: Priests, Mount Eerie oraz Cities Aviv.

"Something Must Break". Coś musi się przełamać, zmienić, zniszczyć. Tytuł piosenki Joy Division posiada dla Artura Rojka szczególne znaczenie: Gdzieś zewnętrznie zawsze tak działałem - przyznaje. Wiele sytuacji w moim życiu zawodowym potoczyło się właśnie w taki sposób, w imię burzenia czegoś, odrzucania zastanych rzeczy, idei tego, iż trzeba coś zburzyć, aby można było wybudować coś nowego.

Burzeniu i budowaniu ma być poświęcony również najnowszy projekt muzyka i twórcy OFF Festivalu. Na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki mają pojawić się zespoły, które wyłamują się z konwencji i rzucają wyzwanie słuchaczom. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj miejsce koncertowego cyklu. Małopolski Ogród Sztuki to krakowskie centrum wydarzeń kulturalnych, które często dotyczą pogranicza wielu gatunków, estetyk, dziedzin. Jak tłumaczy dyrektor artystyczny Bartosz Szydłowski:

Przyjęliśmy założenie, aby ta przestrzeń była miejscem rozwijania się nowego języka artystycznego. Po to, aby twórcy, którzy działają na pograniczu sztuk, koncentrują się na nowych technologiach, kładą nacisk na muzyczność czy budują przestrzenne instalacje, mogli właśnie tutaj realizować swoje idee. Tak naprawdę, przestrzeń Małopolskiego Ogrodu Sztuki jest stworzona dla tego typu działania. Nie ma charakteru zamkniętego, stwarza też możliwości budowania nowego rodzaju relacji z publicznością. Chcemy nadać jej charakter w pełni interdyscyplinarny. Chodzi o integrację różnych środowisk, wymianę wzajemnych inspiracji, przenikanie się różnej publiczności, pokazanie, iż wszystkie te działania artystyczne łączy wspólny mianownik.

Dla Artura Rojka, Something Must Break również jest rozwinięciem idei, która scala rozmaite wrażliwości i dziedziny. To założenie, któremu pozostaje wierny od lat w ramach wspomnianego OFF Festivalu: Wyciągać ludzi z ich strefy komfortu, prowokować, niepokoić, a jednocześnie przedstawiać im muzykę świeżą i inspirującą. Taką, którą łączy różne brzmienia i jednocześnie wykazuje związek z rzeczywistością, jaka ją otacza, czy to w sensie indywidualnych doznań, czy też przemian społeczno- politycznych.

Doskonałą ilustracją tych słów są wykonawcy zaproszeni na koncerty cyklu. Jako pierwsza wystąpi post-punkowa sensacja z Waszyngtonu – Priests. Z charyzmatyczną Katie Alice Greer na wokalu. W styczniu kwartet wydał debiutancki album o przewrotnym tytule "Nothing Feels Natural". Pokazał i fanom i krytykom, iż brudne, gitarowe brzmienie nie wyklucza iście jazzowych poszukiwań rytmicznych.

Drugim z zapowiedzianych wykonawców jest osobowość amerykańskiej alternatywy - pochodzący również z Waszyngtonu - Phil Elverum. Dał się poznać jako lider formacji The Microphones, ale w Krakowie wystąpi w ramach innego projektu - Mount Eerie. Pod tym szyldem nagrał już osiem przełamujących konwencje muzyczne płyt. Ta ostatnia, wydana w marcu tego roku "A Crow Looked at Me" to bardzo osobisty, wypełniony akustycznymi brzmieniami koncept album. Krytycy po obu stronach oceanu są zgodni - to jak dotąd jedna z najlepszych płyt niezależnej sceny tego roku.

Z burzeniem stereotypów nie ma także problemów ostatni z zaproszonych wykonawców. Pochodzący z Memphis Gavin Mays alias Cities Aviv to jedna z ciekawszych postaci alternatywnego hip-hopu. W swoich nagraniach nawiązuje zarówno do muzyki soul, jak i nowej fali, industrialu czy IDM. Pytany o inspiracje, wymienia zaś jednym tchem Big Puna, Fat Joe, Deftones oraz... Joy Division. Na swoim koncie ma już m.in. dwie autorskie płyty "Come to Life" i "Your Discretion is Trust". Zaskakują one rozbudowanym, przestrzennym brzmieniem oraz oryginalnym zastosowaniem efektów wokalnych. Zdezorientowani krytycy szybko wrzucili wykonawcę do szufladki z napisem cloud rap. Ale aspiracje Cities Aviv zdecydowanie wykraczają poza hip-hopowe trendy.

Wszyscy trzej wykonawcy pokazują szerokie spektrum brzmieniowe, tematyczne, gatunkowe. A to dopiero początek muzycznych poszukiwań z Arturem Rojkiem. Zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki i zachęcamy do przełamywania artystycznych barier! Koncerty SMB odbędą się na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie (ul. Rajska 12), daty:

Priests – 14 października 2017
Mount Eerie – 3 listopada 2017
Cities Aviv – 1 grudnia 2017

BILETY:
W przedsprzedaży: 45 zł
Dla uczestników OFF Festiwal: 35 zł
W dniu koncertu: 55 zł
Dla uczestników OFF Festiwal: 40 zł
Karnet na 3 koncerty 105 zł
Karnet na 3 koncerty dla posiadaczy opasek OFF Festiwal 90 zł

Bilety już w sprzedaży w kasie Teatru im. J. Słowackiego, kasie MOS (na dwie godziny przed każdym wydarzeniem) oraz ONLINE

#somethingmustbreak #smb #mos

***

Artur Rojek - wokalista, muzyk, kompozytor, autor tekstów, promotor, dyrektor artystyczny OFF Festivalu. Założyciel zespołu Myslovitz, z którym w latach 1992- 2012 nagrał 8 studyjnych albumów. Po opuszczeniu grupy, skupił się na organizacji własnego festiwalu muzyki alternatywnej oraz solowej karierze. W 2014 roku opublikował debiutancki album "Składam się z ciągłych powtórzeń", który zyskał status platynowej płyty i został nagrodzony Fryderykiem. W dorobku muzyka znajduje się też m.in. projekt Lenny Valentino. Za swoje osiągnięcie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Brązowym Medalem "Zasłużonego Kulturze Gloria Artis".

Małopolski Ogród Sztuki - regionalny ośrodek kulturalny, administracyjnie i organizacyjnie związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Miejsce wydarzeń na styku różnych sztuk, z dużym uwzględnieniem muzyki oraz działań wizualnych. Obiekt mieści w sobie m.in. salę widowiskową i kinową, a także przestrzenie wystawiennicze. Wśród realizowanych projektów są premiery teatralne (Scena Eksperymentalna, m.in. przedstawienia Małgorzaty Warsickiej, Wojtka Blecharza, Magdy Szpecht, Magdy Miklasz), wystawy, seanse filmowe (współpraca z Kinem Pod Baranami) oraz przedsięwzięcia edukacyjne. MOS jest również organizatorem festiwalu tańca współczesnego Kroki, ponadto udostępnia przestrzeń cenionym imprezom cyklicznym (m.in. Netia Off Camera, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Unsound Festival, Materia Prima, Patchlab, Copernicus Festival).

Off Festival - zainicjowany przez Artura Rojka jeden z największych i najbardziej cenionych festiwali muzyki alternatywnej w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku w Mysłowicach. Od 2010 roku jest organizowany na terenie Katowic. W programie znajdują się nie tylko koncerty, ale też wydarzenia związane ze sztukami wizualnymi, kinem czy literaturą. Impreza znalazła się wśród festiwalowych zestawień prestiżowych magazynów "Guardian" i "Time". Otrzymała także prestiżową European Festival Award oraz nagrodę Green'n'Clean dla najbardziej przyjaznego naturalnemu środowisku festiwalu.

Priests - amerykański kwartet rockowy działający w Waszyngtonie. Jego skład tworzą: wokalistka Kate Alice Greer, gitarzysta GL Jaguar, basista Taylor Mulitz oraz perkusistka Daniele Daniele. W styczniu 2017 roku ukazał się ich debiutancki album "Nothing Feels Natural". Recenzent serwisu Pitchfork określił muzykę zespołu jako dioramę składającą się z żądlącej gitary, funku, tęsknego indie popu i jazzu.

Mount Eerie - nazwa muzycznego projektu, którego pomysłodawcą jest Phil Elverum, były lider formacji The Microphones. Pod nowym szyldem zaczął nagrywać w 2003 roku. Pierwsze wydawnictwa ukazały się w limitowanej ilości egzemplarzy. Właściwy debiut fonograficzny nastąpił po powołaniu do życia własnej, niezależnej wytwórni P.W. Elverum & Sun. To jej nakładem ukazały się najbardziej nietypowe i oryginalne odsłony projektu, jak wzbogacony o zbiór artystycznych fotografii "Mount Eerie pts. 6 & 7" czy inspirowane black metalem "Wind's Poem". W marcu tego roku, światło dzienne ujrzał koncept album "A Crow Looked at Me". To dzieło dedykowane zmarłej na raka żonie artysty - rysowniczce i muzykowi Geneviève Castrée.

Cities Aviv - właść. Gavin Mays. Pochodzący z Memphis raper, producent i muzyk. Swoją przygodę ze sceną zaczął w składzie punkowego zespołu Copwatch. Pod wpływem fascynacji hip-hopem zdecydował się na solową karierę. W 2011 roku opublikował swój pierwszy mixtape, a w 2014 roku - debiutancki album "Come to Life". Eklektyczne podkłady i osobliwa warstwa wokalna, sprawiły, iż stał się jedną z bardziej obiecujących postaci alternatywnego hip-hopu za oceanem. W 2015 roku wydał drugą solową płytę "Your Discretion Is Trust".

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  miesci     artysty     black     przedsiewziecia     jeden     sensie     malopolskiego     dotycza     egzemplarzy     kasie     plyte     debiutancki     artystyczne     przelamac     niepokorni     wizualnych     przez     wplywem     debiut     materia     przelamujacych     brzmieniem     2003     inspiracje     znaczenie     pazdziernika     artystyczny     wokalistka     zachecaja     kulturalny     nagrywac     artystycznych