Going. | Vołosi - Muszla Koncertowa

Zespół wyznaczający na polskiej scenie muzycznej zupełnie nową jakość. Ten improwizujący kwintet smyczkowy swoje charakterystyczne brzmienie zawdzięcza współpracy muzyków klasycznych z ludowymi. Efekt końcowy nie mieści się jednak w kategorii popularnej muzyki folk. Jest on znacznie bliższy chopinowskiej idei nadania muzyce tradycyjnej znamion sztuki wysokiej. W zespole zderzają się dwa muzyczne światy. Po jednej stronie stoją muzycy klasyczni, bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie. Instrumentaliści, związani z katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i którzy ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem. Z drugiej strony mamy górali, ale górali wybitnych. Prym, sekund i bas ? wszystkie najwyższej próby. To muzyka samouków, ale bynajmniej nie muzyka amatorska. Brzmią oni czasem jakby pochodzili z Nowego Orleanu. Mają w sobie to coś, co zainspirowało świat sto lat temu, kiedy powstawał jazz. Coś, co najlepiej charakteryzuje angielskie słowo ?drive?. Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut wnoszą do zespołu nutę karpacką, a z nią mnogość muzycznych ekspresji.

Na przepięknych beskidzkich szczytach w towarzystwie nieograniczonych przestrzeni nastąpiło owo spotkanie, które ewoluuje po dziś dzień. Z tego zderzenia zrodziła się nowa jakość, którą Krzysztof Lasoń nazywa ?elementem podróży?, który ?zawiera w sobie fragmenty kultur napotykanych po drodze. Na jej końcu bagaż jest tak bogaty, że starczyłoby pomysłów do końca życia.? Wołosi to jeden z najlepszych, polskich zespołów ludowych.

Potwierdzają to najwyższe laury w prawie wszystkich polskich konkursach i festiwalach muzyki etnicznej. Podczas festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2010 zespół zdobył wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 powtórzył swój sukces, otrzymując Grand Prix "Svetozar Stracina" podczas International Folk Competition, organizowanego w Bratysławie przez Europejską Unię Nadawców EBU. W tym samy roku Vołosi zagrali w Gruzińskiej Filharmonii Narodowej w Tbilisi. W czerwcu 2012 głosami krytyków płyta ?Vołosi? znalazła się w Top 20 World Music Charts Europe, plebiscycie europejskich stacji radiowych. O grupie napisano wówczas: ?Vołosi to kwintet smyczkowy o zadziwiającej wirtuozerii, który stwarza magiczne połączenie klasyki i tradycyjnego folku karpackiego, wzmocnione melancholią i smakiem Europy Wschodniej.? Za swą działalność na rzecz popularyzacji folkloru, Jan Kaczmarzyk został uhonorowany prestiżową nagrodą Oskara Kolberga. Zespół koncertował w całej niemal Europie, Maroku, Indiach, Nepalu i Cejlonie. Koncerty zespołu są zawsze gorąco przyjmowane przez publiczność. Jest w ich grze spontaniczna ekspresja, słowiańska, romantyczna tęsknota za pięknem, gorąca, bałkańska żywiołowość oraz erupcja energii, płynąca z radości muzykowania. Muzycy docierają do głębokich pokładów ludzkiej duszy, poszukują pierwotnej siły, która pchnęła człowieka do układania melodii oraz proponują słuchaczom dźwiękową zabawę: improwizację na pograniczu świata muzyki klasycznej i ludowej.

Skład: Krzysztof Lasoń ? skrzypce, Stanisław Lasoń ? wiolonczela, Zbigniew Michałek ? skrzypce, okaryna, fujarki, dudy, cymbały, Jan Kaczmarzyk ? skrzypce, altówka, kontrabas, gajdy, piszczałki pasterskie, Robert Waszut ? kontrabas

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej