Going. | Wojciech Wołyński - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

29 maja 2015 w Galerii Instytutu Teatralnego odbędzie się wernisaż wystawy prac Wojciecha Wołyńskiego - malarstwa, rysunku i plakatu.

Autor, urodzony w 1949 w Szamotułach, do 1983 roku mieszkał i działał w Poznaniu. Absolwent grafiki warsztatowej i malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (1974), autor grafik, rysunków, plakatów, scenograf filmowy i teatralny działalność artystyczną łączył z działalnością dysydencką i polityczną, współpracując z niezależnymi wydawnictwami (m.in. NOWa i KOS), sygnując list otwarty popierający strajk w Stoczni im. Lenina w Gdańsku, w latach 1980?81 pełniąc nieformalnie funkcję sekretarza Prezydium MKZ Wielkopolska. W latach 1970?73 i 1978?80 współpracownik Teatru Ósmego Dnia.

13 grudnia 1981 internowany, uczestnik 14-dniowej głodówki protestacyjnej, współzałożyciel Oficyny Wydawniczej Inter-Nova, zwolniony w październiku 1983. Od 1983 na emigracji w USA, profesor katedry ilustracji Massachusetts College of Art w Bostonie.

Na wystawie w Galerii Instytutu Teatralnego, Galerii Jednego Przedmiotu i foyer sali teatralnej zaprezentowane zostaną prace z różnych okresów twórczości, w tym dotychczas niepublikowane grafiki z cyklu dyplomowego "Sztuczne oddychanie" z 1974 roku. Kuratorką wystawy jest Anna Mieczyńska.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej