Going. | Cudzoziemcy w metropolii warszawskiej... - państwomiasto

Cudzoziemcy w metropolii warszawskiej...

18:00 | Piątek, 29 maja 2015

państwomiasto

Inne

Free

Free

Kreuzberg w Berlinie, Brick Lane w Londynie, Goutte d'Or w Paryżu, Rinkeby w Sztokholmie. Dzielnice zamieszkiwane głównie przez migrantów znajdują się w większości europejskich stolic.

Dla jednych są uosobieniem kosmopolityzmu. To wielokulturowe enklawy, które wpisują się w koloryt europejskich miast. Dla innych to etniczne getta, które powstały w wyniku polityki segregacji i izolowania "obcych".

Faktem jest jednak, że podział na białe, bogate dzielnice oraz te biedniejsze, migranckie, stale się pogłębia w krajach Zachodniej Europy.

A jak ten proces wygląda w metropolii warszawskiej? Czy w związku z napływem do stolicy coraz większej liczby cudzoziemców i u nas również nastąpi taki podział? Czy może pójdziemy inną drogą i postawimy na prawdziwe sąsiedztwo i współpracę?

Już teraz, jak wynika z badań Instytutu Spraw Publicznych, mamy do czynienia z coraz silniejszą koncentracją migrantów w różnych dzielnicach Warszawy, takich jak Ochota czy Szczęśliwice, oraz okalających Warszawę gminach, takich jak Raszyn czy Lesznowola. Badania wskazują na coraz lepiej integrującą się społeczność wietnamską, indyjską czy turecką zamieszkującą podwarszawski Raszyn i Ochotę.

Zapraszamy do dyskusji podczas której:

przyjrzymy się istnieniu i jakości więzi sąsiedzkich między reprezentantami środowisk migranckich i Polakami na terenie Warszawy i okolic;

scharakteryzujemy więzi sąsiedzkie w stosunku do miejsca zamieszkania;

porozmawiamy, jakie migranci mają motywacje do zamieszkania w danym miejscu i czy napływ migrantów ma wpływ na preferencje mieszkaniowe warszawiaków;

podamy przykłady codziennych doświadczeń kontaktu mieszkańców o odmiennym pochodzeniu etnicznym;

porozmawiamy o zaangażowaniu przedstawicieli środowisk migranckich w sprawy lokalne.

Spotkanie poprowadzi Jakub Janiszewski, dziennikarz Radio TOK FM.

Debata odbywa się w ramach tegorocznego Festiwalu Parady Równości.

Spotkanie jest częścią projektu: Mój dom -Twój dom - Badanie zagrożeń w integracji cudzoziemców w Polsce - jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców oraz budżet państwa.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej